Politinė socializacija

Socializacija vadinamas priimtų visuomenėje kultūros, vertybių sistemos, elgsenos ir komunikacinių normų įsisavinimas. Politinė socializacija yra atitinkamų politinės kultūros įsisavinimo procesas. Sąvoka “politinė socializacija” vartojama dviem prasmėm. Siaurąja prasme ji reiškia tikslingą politinių vertybių, įsitikinimų ir įgūdžių ugdymą. Tai pagrindinai atlieka valstybinės ir oficialios institucijos: mokykla, valstybinė žiniasklaida, dalinai valdžios organai (paminklų statyba, muziejai, gatvių pavadinimai, memorialinės lentos ir pan.), siekdama įskiepyti dominuojančią arba normatyvinę politinę kultūrą. Plačiąja prasme politinę socializaciją vykdo visa politinė ir susiliečiančios su ja sferos: visos valdžios šakos, politinės partijos, žiniasklaida, nemaža literatūros ir meno dalis. Šia prasme politinė socializacija tęsiasi visą zmogaus gyvenimą.

Praktika ir specialūs tyrimai rodo, kad politinio pobūdžio žinios įsisavinamos dar ankstyvoje vaikystėje. 4-6 metų vaikai per TV sužino apie svarbiausius politinius veikėjus, įsimena pavardes, atpažįsta juos ekrane, dažnai iš tėvų ar vyresnių šeimos narių įsisavina, kad vieni veikėjai yra geri, o kiti blogi. Vaikų psichologijos specialistai teigia, kad iki 11 metų vaikai dar neturi pakankamų logiško ir abstraktaus samprotavimo įgūdžių ir negali susieti savo šeimos padėties su politiniais procesais. Jų politiniai įvaizdžiai yra neaiškus, painūs ir personifikuoti. Jie apskritai negalvoja apie politiką, nors iš suaugusiųjų pokalbių ir TV laidų žino apie valdžios ir paklusnumo santykius. Britanijoje ir JAV 2/3 vaikų prieš pasiekdami 12 metų amžių jau turi daugiau ar mažiau išreikštas nuostatas, simpatijas ir antipatijas atskirų veikėjų ir partijų atžvilgiu, tačiau jų samprotavimai yra dar labai paviršutiniški. Partijas jie sutapatina su lyderiais, rinkiminės kampanijos metu pradeda suvokti jas kaip žmonių grupes.

Vaikų politinės žinios ir nuostatos daugiau sistematizuojamos mokykloje. Tačiau paauglių politinės socializacijos procesas gali sulėtėti, jei namie ir mokykloje jie susiduria su skirtingu politinių įvykiu ir faktų vertinimu.

Straipsniai 1 reklama
Views All Time
Views All Time
4833
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

7 + 2 =