Lietuviai perka žvaigždžių vardus ir sklypus Mėnulyje

Danguje vos įžiūrimas žvaigždes savo vardais pavadinantys lietuviai papildo gudrių verslininkų kišenes. Lietuvoje viena bendrovė jau kurį laiką siūlo tautiečiams neįprastą paslaugą – už kelias šimtines suteikti žvaigždei pageidaujamą vardą. Labiausiai šia paslauga domisi romantiškai nusiteikę vyrai, kurie žvaigždes dovanoja savo mylimosioms.

„Romantiški vaikinai žvaigždes savo išrinktosioms dovanoja, o solidūs vyrai sumoka“, – tokią paslaugą ironizavo Molėtų astronomijos observatorijos darbuotojas Saulius Lovčikas. Jo žodžiais, kur kas naudingiau nusipirkti žemės Mėnulyje. Tokia investicija, astronomo manymu, gali atnešti daugiau naudos.

Susižavėjo idėja

Straipsniai 1 reklama

Klaipėdietis Liutauras žvaigždę žmonos vardu pavadino vestuvių metinių proga. Jis susigundė vienos JAV kompanijos siūloma tokia paslauga, nes tuo metu viešėjo Amerikoje. „Man labiau patiko pati idėja – padovanoti žmonai žvaigždę. Ši originali dovana buvo mano meilės išraiška. Suprantu, jog ta žvaigždė galbūt turi ir kitų vardų, nes tokią paslaugą siūlo ne viena Amerikos įmonė. Už sumokėtus pinigus gavau sertifikatą, jog viena žvaigždė pavadinta žmonos vardu. Tačiau šis faktas įregistruotas tik tos įmonės archyvuose“, – kalbėjo pašnekovas.

Jo žodžiais, pavadinti žvaigždę pageidaujamu vardu Amerikos įmonės siūlo už 50-150 dolerių. Sumokėjus minimalią sumą, pati kompanija parenka žvaigždę, kuri paprastai yra sunkiai įžiūrima. Už 150 dolerių dangaus kūną gali pasirinkti pats pirkėjas. Liutaurui atsiųstame sertifikate bei žvaigždėlapyje nurodyta, kad jo žmonos vardu pavadinta žvaigždė yra Mažųjų Grįžulo Ratų žvaigždyne. „Tai gana gera vieta, tačiau žvaigždutės dar nesame matę. Reikia giedrą naktį išvažiuoti kur nors į gamtą ir pasiimti teleskopą. Susiorganizuosime dar vieną įdomybę – žvaigždės paieškas“, – juokėsi Liutauras.

Žvaigždės nepasirinksi

Lietuvoje žvaigždėmis jau kurį laiką prekiauja viena bendrovė. Jos informacinių technologijų vadovas Tautvydas Strazdas teigė, jog galimybe pavadinti žvaigždę pageidaujamu vardu labiausiai domisi didžiųjų šalies miestų gyventojai. Tačiau tarp jų klaipėdiečių nėra.

„Negalima sakyti, jog lietuviai išpuikę. Labai retai žmonės nori pavadinti žvaigždę savo vardu. Dažniausiai šia paslauga naudojamasi norint nustebinti mylimąją ir padovanoti jai žvaigždę. Klientų skaičius išauga Šv. Valentino dieną“, – kalbėjo pašnekovas.

Norint pavadinti žvaigždę pageidaujamu vardu, tektų sumokėti nuo 90 iki 230 litų. Tačiau klientas negali pasirinkti, kuriai žvaigždei – neįžiūrimai ar gerai matomai – suteikti vardą. „Kaina priklauso nuo to, kokį žvaigždės registravimo paketą klientas išsirinks. Taupant pinigus, žvaigždės vardą patvirtinantys sertifikatas pirkėjui bus atsiųstas elektroniniu paštu. Sumokėjęs didžiausią sumą, sertifikatą gaus paštu. Jis bus spalvotas. Taip pat atsiunčiamas ir žvaigždėlapis, kuriame pažymėta žvaigždės buvimo vieta“, – sakė T.Strazdas.

Gali būti neįžiūrima

T.Strazdo teigimu, kliento pageidaujamu vardu pavadinta žvaigždė bus įregistruota tarptautiniame „Tūkstantmečių kronikos“ („The Milennium Chronicle“) žvaigždžių registre.

Tačiau apie tokio registro egzistavimą astronomai nėra girdėję. Molėtų astronomijos observatorijos darbuotojas Saulius Lovčikas sakė, jog galbūt minėtame registre fiksuojamos parduotos žvaigždės. Tačiau jų vardai mokslo sluoksniuose nėra tikrieji. „Astronomai vadovaujasi katalogais, kuriuose žvaigždės žymimos raidėmis ir numeriais. Todėl joks „Tomas“ mums nieko nesako. Vertinant per mokslo prizmę, toks vardų suteikimas žvaigždėms yra tik verslas ir absoliuti nesąmonė“, – kalbėjo S.Lovčikas.

Jo teigimu, prekiauti žvaigždėmis niekas nedraudžia, todėl tai ir daroma. Tik apie 200 žvaigždžių turi vardus, kuriais vadovaujasi ir mokslininkai. Tačiau jie dangaus kūnams suteikti dar senovės civilizacijų laikais.

Klientas ne tik neišgarsės už pinigus pavadinęs žvaigždę savo vardu, tačiau dar gali ir jos niekada nepamatyti. Žvaigždėmis prekiaujančios bendrovės atstovas T.Strazdas tikino, jog daugelis žmonių vardais pavadintų žvaigždžių yra puikiai matomos, kai kuriomis galima grožėtis mėgėjišku teleskopu. Tačiau observatorijos darbuotojas S.Lovčikas buvo kitokios nuomonės. Jo žodžiais, danguje ryškiai šviečia tik apie 200 žvaigždžių, kurios jau turi vardus. Plika akimi, anot S.Lovčiko, galima pamatyti apie 3 tūkstančius žvaigždžių. „Reikia tik tikėtis, jog įsigytoji pateks į šį sąrašą“, – juokavo pašnekovas.

Mėnulis – rimtesnė investicija

„Geriau jau įsigyti sklypą Mėnulyje nei pavadinti žvaigždę savo vardu. Mėnulis yra arčiau Žemės, todėl investicija bus rimtesnė“, – ironizavo S.Lovčikas.

Jo patarimu, regis, lietuviai jau suspėjo pasinaudoti. Beveik pusės hektaro dydžio sklypą Mėnulyje yra įsigijęs vienas Panevėžio verslininkas. Už pirkinį jis sumokėjo 12 dolerių. Verslininkui atsiųstame sertifikate nurodyta, kad jis yra teisėtas Mėnulio dalies Lietų jūroje savininkas. Mėnulio gabalą panevėžiečiui pardavė viena iš kelių organizacijų, kurios pasaulyje legaliai prekiauja šio dangaus kūno plotais.

Nekilnojamojo turto Mėnulyje turi ir Seimo narys Vytautas Lapėnas.

Vilniaus meras Artūras Zuokas didžiuojasi, jog viena iš daugybės danguje spindinčių žvaigždžių pavadinta jo pavarde.

Tačiau oficialiai tik keli lietuviški vardai yra suteikti kai kuriems dangaus kūnams ar jų dalims. 190 kilometrų skersmens Mėnulio krateris Počobutas pavadintas Lietuvos astronomo Martyno Počobuto garbei. Danguje taip pat skrieja 6 kilometrų skersmens asteroidas, kuriam suteiktas Vilniaus vardas. Dar vienas asteroidas pavadintas M.K.Čiurlionio vardu.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *