Kaip medituoti?

Eidamas tiktai eik. Sėdėdamas tiktai sėdėk. – Džekas Kornfildas

Daugelis meditaciją supranta kaip kažką “ypatingo”, kas neprieinama visiems žmonėms. Kai kurie mokslininkai meditaciją skirsto į “Rytietiškąją” ir “Vakarietiškąją”, bet įvairių meditacijos formų esmė ta pati – meditacija prieinama kiekvienam ir tai yra būdas įsigilinti į dabarties akimirką bei pajusti gyvenimo grožį.

Iš tikrųjų, norint išmokti medituoti, beveik nieko nereikia daryti. Tai labai natūralu. Pabandykite patys. Tiesiog patogiai atsisėskite, išsitieskite ir įkvėpkite… Dabar įkvėpkite dar kartą… Ir dar… Atkreipkite dėmesį į kvėpavimą. Nukreipkite dėmesį kitur… Vėl į kvėpavimą… Ir vėl kitur… Pastebėję, kad išsiblaškėte, grįžkite prie kvėpavimo…

Matote? Tai labai paprasta… Jūs – jau medituojate. Tiesiog reikia treniruotis… Dažniausiai treniruokitės kvėpuodami tyloje. Neapsunkinkite savęs… Tiesiog sėdėkite, paprasčiausiai sėdėkite ir kvėpuokite… Susitelkimas į kvėpavimą – viena iš sudėtinių meditacijos dalių.

Meditacija sėdint

Norint suprasti, kas yra meditacija, geriau ne apie ją skaityti, bet praktikuoti. Meditacija sėdint – viena iš meditacijos formų. Kas tai yra? Pabandykite ją atlikti patys.

Išsirinkite ramią, tylią vietą, atsisėskite ant kėdės ar fotelio ir atsipalaiduokite. Sėdėkite, tarsi būtumėte valdovas. Užsimerkite ir pajuskite visa tai, kas jus supa. Pabandykite pajusti ramybę.

Leiskite savo jausmams kilti ir leistis kaip jūros bangoms. Grožėkitės jomis ir ilsėkitės. Jauskite savo kvėpavimą. Savo gyvenimo kvėpavimą. Stebėkite, kaip jumyse juda oras. Kaskart įkvėpę vis labiau atsipalaiduokite. Nekontroliuokite kvėpavimo, nes nesvarbu, koks jis. Nekreipkite dėmesio į garsus, mintis ir jausmus, tegul jie banguoja kaip fonas.

Po kelių kvėpavimų jus gali nusinešti prisiminimų banga. Kai tai pastebėsite, vėl grįžkite prie kvėpavimo. Kai kurie prisiminimai gali būti skaudūs, kiti – malonūs. Tačiau, kad ir kokie jie būtų, palikite juos ramybėje.

Kartais medituojant jums bus lengva įsijausti, tačiau gali būti ir taip, kad jūsų kūno pojūčiai, mintys ar ateities planai bus svarbesni. Nesijaudinkite, tikėkite tuo, ką patiriate, ir ramiai ilsėkitės. Po pusvalandžio atsimerkite ir prieš atsikeldami apsižvalgykite. Pabandykite visą dieną išlikti tokios nuotaikos, kokia buvo meditacijos metu. Matote, meditacija reikalauja tik treniruočių ir šiltos, atviros širdies.

Kasdieninė meditacija

Pasirinkite nuolatinei meditacijai ramią, tylią vietą. Ten pastatykite kėdę ar fotelį medituoti. Sutvarkykite viską aplinkui, kad neužmirštumėte meditacijos tikslo ir viskas atrodytų kaip tyli ir šventa vieta. Jūs galite net pasidėti gėlių, pasikabinti šventą paveikslėlį arba atsiversti keletą jūsų širdžiai brangių knygų. Mėgaukitės tokiu erdvės pertvarkymu!

Pratimams pasirinkite patogų nuolatinį laiką. Jei esate “vyturys”, medituokite ryte, o jei jums geriau tinka vakaras, medituokite vakare. Iš pradžių medituokite po 10-20 minučių. Vėliau galėsite medituoti dažniau ir ilgiau. Kasdieninė meditacija gali tapti kaip rytinis dušas ar dantų valymas. Tik valomas ne jūsų kūnas, bet siela.

Įsitaisykite ant kėdės ar fotelio taip, kad galėtumėte lengvai sėdėti išsitiesęs. Akys ramiai užmerktos. Pirmiausia pajauskite savo kūną. Jauskite kvėpavimą. Porą kartų įkvėpkite giliau. Kvėpuodami atsipalaiduokite, jauskite, kaip keičiasi jūsų būsena.

Po kelių įkvėpimų turėtų sukilti jūsų mintys. Kai tai pastebėsite, vėl susitelkite į kvėpavimą. Įvardinkite mintį, kuri “nusinešė” Jūsų dėmesį. Stebėkite kvėpavimą. Vėliau medituodami galėsite kontroliuoti ir mintis, tačiau pirmosiose treniruotėse būtų geriausia vėl grįžti prie kvėpavimo.

Kai sėdite, leiskite kvėpavimui reguliuotis pačiam. Iškvėpdami atsipalaiduokite. Kai jūsų kvėpavimas suminkštėja, pabandykite taip pat sušvelninti ir savo dėmesį.

Kaip ir treniruodami savo šuniuką, vis kartokite ir kartokite pratimus. Po daugelio savaičių, netgi mėnesių jūs pamažu išmoksite nusiraminti ir susitelkti vien į kvėpavimą. Gali būti ir lengva, ir labai sunku, tačiau vis tiek nepasiduokite, leiskite kvėpavimui sujungti jūsų kūną ir sielą.

Meditacija – tai įsijautimas į “čia ir dabar”

Apibendrintai galima pasakyti, kad meditacija – tai įsijautimas į dabartį. Kai mes einame, tai – ėjimo meditacija. Bet jei eidami galvojame apie ką nors kita, bet ne ėjimą, – tai jau ne ėjimo meditacija. Dažnai galvojame, kur einame, ką darysime, kai kur nors nueisime, visiškai nesusimąstydami apie patį ėjimo procesą. Taip pat yra valgant. Mes nekreipiame dėmesio į valgymą, nes žiūrime televizorių, skaitome, arba vairuojame automobilį. Kai galvojame apie valgymą, maisto kvapą, skonį ir t. t., maistas tampa mūsų meditacija. Bet mintys mus dažnai „ištraukia” iš tikrovės, bando vesti į praeitį ar ateitį, ir mes negalime nustoti svajoti. Tačiau meditacijoje viskas sutelkta apie tam tikrą bazę, prie kurios sugrįžtame pastebėję, kad per toli nuklydome. Tokia bazė gali būti kvėpavimas. Jei norite išmokti gerai medituoti, bandykite pradėti nuo kvėpavimo pratimų ir įsijautimo į dabarties akimirką.

Meilės ir švelnumo meditacija

Meilės ir švelnumo meditacija yra viena dažniausiai praktikuojamų meditacijos formų. Kaip ją atlikti? Šiuos pratimus reikėtų daryti du ar tris kartus per savaitę. Pirmiausia, mintyse švelniai kalbėkite su savimi: „Tepasijusiu aš laimingas, apsaugotas nuo pavojų, o mano mintys – laisvos nuo neapykantos. Tegu mano siela būna kupina meilės. Tebūnie man gera”. Tada pagalvokite apie mylimą žmogų, neutralų žmogų, t. y. tą, kurio nei nekentėte, nei mylėjote, ir galiausiai apie tą, kurio nemėgote, linkėdami visiems ramybės ir laimės.

Atsipalaiduokite ir patogiai įsitaisykite kėdėje, fotelyje arba lovoje. Užsimerkite ir linkėkite ramybės ir meilės iš visos širdies visam pasauliui. Pajuskite, kad jumyse nėra liguistų pykčio, pavydo minčių, noro įskaudinti ar nekęsti, kad visiems jaučiate švelnumą ir meilę. Spinduliuokite savo meilę ir šilumą tiems, kurie yra kaimynystėje, ir tiems, kurie toli.

Mintyse kartokite:

  • Mano širdis šilta, mintys – šviesios, ir aš – laimingas.
  • Aš atleidžiu visiems, kurie mane įskaudino.
  • Aš linkiu, kad mano mokytojai, artimieji, aplinkiniai, mylimieji, draugai ir pažįstami būtų laimingi.
  • Aš linkiu, kad visi žmonės mylėtų ir gerbtų vieni kitus.
  • Aš visiems linkiu ramybės, laisvės ir laimės…
Views All Time
Views All Time
47097
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

+ 14 = 18