Estetinis plombavimas

Sparčiai tobulėjančios medžiagos odontologijoje sąlygojo šios naujos srities atsiradimą. Atliekant estetinį plombavimą, tiesiogiai burnoje restauruojami pažeisti burnos audiniai (kariesas, senos plombos), taip pat galima koreguoti dantų formą, spalvą, išsidėstymą lanke, esant nedideliems defektams. Jei dantį reikia restauruoti didesne restauracija, geriau rinktis estetinį protezavimą (žr.žemiau).

Natūralus dantis, susideda iš keleto sluoksnių, besiskiriančių spalva, skaidrumu, kietumu. Dantis restauruojamas gydytojo kėdėje juvelyriškai tiksliai atkartojant visus sluoksnius, todėl gaunamas puikus estetinis vaizdas. Tiksliai atstatoma danties forma, kas svarbu ir estetikai ir tinkamam funkcijonavimui. Tai maksimaliai tausojantis danties audinius metodas, nes pašalinami tik pažeisti, gadinantys estetinį vaizdą audiniai. Tam, kad apsaugoti restauruojamus dantis nuo drėgmės burnos ertmėje, naudojama spec. guma – koferdamas. Tai lemia puikų plombinės medžiagos sukibimą su danties audiniais ir ilgalaikiškumą. Mūsų klinikoje dirbantys gydytojai odontologai „juvelyrai” padarys viską, kad dantų restauracijos būtų teisingai parinktos, atrodytų puikiai, ilgai ir tinkamai tarnautų.

Kada geriau estetinis plombavimas, o kada estetinis protezavimas?

Straipsniai 1 reklama

Visiškai vieningos nuomonės šiuo klausimu nėra ir tarp specialistų – odontologų.

Vakarų šalyse (Europa, JAV, Japonija) žymiai plačiau taikomas estetinis protezavimas bemetalėmis restauracijomis; tuo tarpu buvusiose SSRS šalyse labai paplitęs estetinis plombavimas. Medicininės indikacijos estetiniam plombavimui turėtų būti nedideli danties vainiko defektai. Esant didesniems defektams labiau tikslingas estetinis protezavimas

Kad pacientams būtų lengviau apsispręsti, čia pateikiame kai kuriuos faktus ir mokslinių tyrimų duomenis apie įvairias modernias plombavimui bei restauravimui naudojamas medžiagas.

Kompozicinė plomba („helio plomba“) – šviesoje kietėjanti PLASTMASĖ su STIKLO UŽPILDU.

Bemetalė restauracija (porceliano karūnėlė, laminatė (viniras), įklotas, užklotas) – PORCELIANAS su STIKLO UŽPILDU (lieta keramika) arba GRYNAS PORCELIANAS (šlifuota keramika aliuminio oksido arba cirkonio oksido pagrindu)

Žmogaus dantims tenka didžiulis ir ilgalaikis, pastovus mechaninis krūvis. Todėl daugybė mokslinių studijų, naudodamos medžiagų atsparumo mokslo žinias, lygina skirtingas medžiagas, tiria įvairių plombų ir restauracijų tarnavimo laiką bei atsparumą apkrovoms ir perkrovoms. Praktikoje, deja, pasitaiko, kad tie patys objektyvūs duomenys neretai pateikiami iškreiptai arba tendencingai. Iš daugelio sudėtingų mokslinių tyrimų pacientams lengviausia suprasti lenkimo atsparumą („riešuto testą“) ir plombų bei restauracijų nusidėvėjimą („nusitrynimą“, „aptirpimą“)

„Riešuto teste“ matuojamas plombos arba restauracijos atsparumas lūžiui, kai ją veikia taškinė jėga – panašiai kaip kandant riešutą, morką ar kitą kietą daiktą. Nusidėvėjimas taip pat matuojamas daugeliu būdų, dažniausiai imituojant daugelį kramtymo ciklų laboratorinėmis sąlygomis.

Reikia pabrėžti, kad tiek šiuolaikinės plombinės medžiagos, tiek ypač keraminės restauracijos pasižymi geromis arba net puikiomis mechaninėmis savybėmis.

Tačiau skirtingoms medžiagoms šios savybės skiriasi, todėl skiriasi ir jų paskirtis.

Net pačių geriausių plombinių medžiagų lenkimo atsparumas siekia tik 100 – 150 MPa (Megapaskalių). Stiklo infiltracinių keramikų (porceliano) lenkimo atsparumas siekia 200 – 400 MPa, kristalinių aliuminio oksido keramikų – 500 Mpa, o cirkonio oksido/ itrio keramikos (neretai vadinamos “keraminiu plienu“) net virš 1000 Mpa ir pralenkia net daugelį metalų.

Laikoma, kad žmogaus krūminiams dantims įprastai tenka 400 – 450 Mpa, prieškrūminiams 200 – 250 Mpa ir priekiniams 100 – 150 Mpa kramtymo krūvis (lenkimo jėgos).

Net ir pačių geriausių plombų nusidėvėjimas yra maždaug du kartus greitesnis, nei natūralaus danties. Porceliano restauracijos dėvisi arba taip pat, kaip ir dantų emalis, arba net lėčiau. Taigi, jeigu plombuojant atstatinėjami dideli danties plotai, pacientui neverta būtų tikėtis, kad tobulas paviršiaus blizgesys ir švytėjimas laikysis ilgiau nei mėnesį ar du. Tuo tarpu porceliano restauracijų paviršius išlaikys tą pačią spalvą bei spindesį visus dešimtį metų. Tą patį kasdien matome ir buityje – porceliano indai nesibraižo, plastikiniai ne tokie patvarūs. Nors odontologinės medžiagos (tiek plombų plastikai, tiek keramika) nepalyginamai geresnės už buityje naudojamas (plomba dyla, bet irgi nesibraižo; naujos kartos odontologinis porcelianas netrapus!), tačiau tie patys bendrieji principai lieka galioti ir čia.

Taigi „atstatinėti visą dantį iš plombos”, kai defektas didelis arba „likusi tik šaknis“, kaip kad kartais siūloma, tikrai neverta, nes plombos tvirtumo tokiu atveju visiškai nepakanka. Ilgalaikė tokio danties tarnavimo perspektyva nebus gera. Tačiau plombos tvirtumo pilnai pakanka esant nedideliam danties defektui, kai reikalingą tvirtumą priduoda išlikę sveiki danties audiniai.

Mes siūlome visas šiai dienai egzistuojančias estetines procedūras, remiamės moksliniais faktais ir sekame naujoves, tad galime padėti išsirinkti Jums tinkamiausią restauraciją.

PILĖNĖ
Lazerinės kosmetinės odontologijos klinika,
Papilėnų g.2, Vilnius
tel. 8(5) 2308827
370 69813830

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *