Depresija ir alkoholizmas, jų gydymas magnetine galvos smegenų stimuliacija

Depresija ir alkoholizmas yra vieni dažniausiai sutinkamų sutrikimų tiek bendrai tarp gyventojų, tiek bendrojoje medicinos praktikoje. Šie sutrikimai (atskirai ir kartu) sukelia įvairius kūno negalavimus, negatyvius psichologinius asmenybės pokyčius, funkcionavimo šeimoje ir visuomenėje sutrikimą. Kadangi šiuos pacientus gydyti sudėtinga, dažnai jie nesilaiko nurodyto medikamentų vartojimo režimo, verta pagalvoti apie naują depresijos gydymo būdą – magnetinę galvos smegenų stimuliaciją.

Paplitimas

Gana akivaizdūs yra dabartiniai epidemiologiniai duomenys apie depresijos ir alkoholizmo pasireiškimą kartu. Depresija pasireiškia 24 proc. priklausomumu nuo alkoholio sergančių vyrų, t.y. 3 kartus dažniau nei bendroje vyrų populiacijoje (tarp moterų šis rodiklis yra dar didesnis ir sudaro 48,5 proc.). Kita vertus, tarp besikreipiančiųjų į psichiatrus apie 35 proc. vyrų, sergančių depresija, būna didesnis ar mažesnis piktnaudžiavimas alkoholiu.

Straipsniai 1 reklama

Savižudiško elgesio pavojus

Ligoniams, sergantiems ir depresija, ir alkoholizmu, savižudiškas elgesys pasireiškia dažniausiai, palyginti su kitais psichikos sutrikimais. Bandymo nusižudyti rizika ligoniams, priklausomiems nuo alkoholio, yra 60-120 kartų didesnė, palyginti su nepiktnaudžiaujančiaisiais alkoholiu, o pagrindinis veiksnys, koreliuojantis su tuo, ar depresiški pacientai bandymą nusižudyti įvykdo iki galo, yra kartu pasireiškiantis piktnaudžiavimas alkoholiu. Paprastai prieš bandydami nusižudyti sergantys depresija ligoniai vartoja alkoholio.

“Gydymasis alkoholiu”

Tyrimai rodo, kad nemaža dalis ligonių, piktnaudžiaujančių alkoholiu, bando tokiu būdu prislopinti savo depresinius pergyvenimus. Toks klaidingas “savęs gydymas” alkoholiu, kuris pats sukelia pakankamai stiprią depresiją, dažnai veda prie “ydingo rato” formavimosi, kai depresijos simptomai, didėjant vartojamam alkoholio kiekiui, tampa stipresni, ir tai sukelia dar intensyvesnį piktnaudžiavimą alkoholiu. Tuo pat metu neabejotinai depresinio sutrikimo fone bėgant laikui gali formuotis ir alkoholizmo požymiai. Vadinasi, esant piktnaudžiavimui alkoholiu, būtina skirti ypatingą dėmesį galimiems depresijos požymiams.

Gydymas

Depresija ir kartu pasireiškiantis priklausomumas nuo alkoholio gydomi kompleksiškai: skiriama medikamentų, taikoma psichoterapija, reabilitacijos priemonės.

Skiriant medikamentų svarbu atkreipti dėmesį, ar nėra pavojaus, kad pacientas pradės jais piktnaudžiauti, ar vaistai labai pavojingi, jei bus bandoma jais nusižudyti. Be to, svarbu žinoti, kad daugumos depresijai gydyti skirtų vaistų antidepresinis poveikis pasireiškia po 3-4 sav., yra sąveikos pavojus, jei jie bus vartojami kartu su alkoholiu.

Magnetinė galvos smegenų stimuliacija

Esant tokiai situacijai verta pagalvoti apie naują depresijos gydymo būdą – magnetinę galvos smegenų stimuliaciją. Šiandien tai paprasta ir palyginti greita procedūra, kurios metu įvairūs psichikos sutrikimai, o visų pirma – depresija, gydomi magnetiniais impulsais. Stimuliuojant speciali magnetinė ritė pridedama prie galvos ir, pro ją leidžiant atitinkamų parametrų elektros srovę, sukeliami magnetinio lauko impulsai, kurie daro poveikį smegenų ląstelių bioelektriniam aktyvumui ir sukelia atitinkamų smegenų sričių neuromediatorių, medžiagų, perduodančių nervinius impulsus, pokyčius. Tai normalizuoja biocheminę pusiausvyrą smegenyse ir pašalina neuromediatorių sutrikimo sukeltus psichikos negalavimus. Magnetinė smegenų stimuliacija – tai saugi, ambulatoriškai atliekama procedūra. Jos metu pacientas patogiai sėdi krėsle, praktiškai nejausdamas jokio diskomforto. Magnetinė galvos smegenų stimuliacija leidžia sumažinti depresijos simptomus, nesvarbu, kokios priežastys ją sukėlė. Procedūros labai pagreitina sveikimą, o tai ypač svarbu esant sunkiai depresijai arba depresijai, kai yra minčių nusižudyti. Gydant depresiją, pasireiškiančią drauge su priklausomumu nuo alkoholio, magnetinė galvos smegenų stimuliacija pranašesnė tuo, kad greičiau pasireiškia teigiamas poveikis, be to, nėra sąveikos su kitais medikamentais ar alkoholiu, nėra piktnaudžiavimo vaistais ar jų perdozavimo pavojaus, o dažni susitikimai su gydytoju gali turėti psichoterapinį poveikį.

Šiandien šio unikalaus gydymo metodo rezultatais gali pasinaudoti ir Lietuvos gyventojai. Magnetinės galvos smegenų stimuliacijos procedūros atliekamos Kaune, medicinos centre “Neuromeda”. (Registracija telefonu Kaune (8*37) 33 15 11, 33 15 55.)

Klinikiniai simptomai ir problemos, susiję su depresijos ir piktnaudžiavimo alkoholiu deriniu
• Padidėjusi savižudybės rizika
• Didelė tikimybė, kad bus pradėta piktnaudžiauti ir kitomis psichoaktyviomis medžiagomis
• Prieš tai buvusių asmenybės sutrikimų paūmėjimas
• Kūno negalavimai
• Socialinio funkcionavimo pablogėjimas (šeimoje, darbe ir t.t.)
• Dažniau patenkama į ligoninę ir ilgiau ten būnama
• Blogas medikamentinio gydymo toleravimas
• Atsparumas tradiciniam gydymui
• Padidėjusi depresinio sutrikimo paūmėjimo rizika
• Didelė tikimybė, kad sustiprės piktnaudžiavimas alkoholiu

Parengė gyd. Mindaugas Jasulaitis, Šilainių šeimos sveikatos centras

„Sveikas žmogus” 2004 m. Nr. 7

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *