Analitinė psichologija

front-view-woman-writing-notebook_23-2149927560

Analitinė psichologija (G. Jungas).

Vienas iš psichoanalitinės asmenybės teorijos atstovų buvo Karlas Gustavas Jungas.

Gimė 19a.pb., mirė 20a. viduryje Šve-carijoje. Mokslininkas baigė Ciuricho. Universitete medicinos fakulteto. Buvo linkęs į narkotikus, į mistinius tyrimus, vykdė spiritistinius seansus. Savo teoriją pavadino analitine psichologija. Anot jo, reikia analizuoti netik sąmoninius reiškinius, bet ir sapnų vizijas (neįsisąmonintus vaizdinius). Išskyrė kolektyvinę pasąmonę, kurią sudaro bendra žmogiška žmonijos istorija, patyrimas, kurį žmonija įgyja per visą savo egzistavimą. Archetipas – tai darinys, suprantamas kaip forma be turinio. Jie yra paveldėti, įgimti, tačiau kiekvienas žmogus tas formas užpildo savo individualiu patyrimu.

Straipsniai 1 reklama

Išskyrė šiuos archetipus:

1). EGO – sudaro sąmonės centrą. Į jį įeina mokslinės žinios, tradicijos, papročiai, pažinimo proceso ypatumai: mąstymo, suvokimo, jutimo.
Pagal tai, kur nukreipta žmogaus energija: a) į vidų – intravertas; b) į išorę – ekstravertas – linkęs turėti daug draugų, svarbu bendravimas, įspūdžių dalijimasis.

2). Persona – socialiniai vaidmenys, kuriuos įgyjame bendraudami su kitais žmonėmis, sąveikaujant su aplinka. Vaidmenis rodo jo sapnai.

3). Šešėlis – tai ko žmogus nenori savyje matyti, pripažinti (įeina ligos, pasaulinės situacijos, krizes, gamtinės situacijos (masturbacija), įžeidinėjimai ). Kuo žmogus piktinasi kito žmogaus savybėm, tuo labiau šito žmogaus savybės yra jame, tik jų savyje neatpažįsta.

4). ANIMA/ANIMUS – kiekvienas žmogus turi savy moteriškąjį ir vyriškąjį pradą. Vyriškos savybės – mąstymo logiškumas , nuo-seklumas, intensyvumas, argumentuotumas. Moteriškos savybės – emocionalumas, nuotaikų kaita, prietaringumas. Žmogus gali būti susitapatinęs su vienu kuriuo nors pradu, tačiau svarbu turėti ryšį su abiem pradais. Sapnuose atstovauja konkrečių žmonių pavidalus.

5). SAVASTIS. Sudaro psichikos centrą. Išgyventi savastį yra sunku. Tai įmanoma tik medituojant. Su savastim žmogus susiduria 40-45 m. Sapnuose savastį atstovauja geometrinės figūros, išminčiai, religinės būtybės.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *