Neįtikėtinas paprastumas, arba šių dienų mini-vobleriai (1 dalis)

112010 Straipsniai.lt

Tai amerikiečiai sukūrė pavadinimą vobleriams – idiot baits, kas pažodžiui išvertus – „masalas idiotams“ *. Ta prasme, ne galvok, o mesk ir trauk – ir būtinai kažkas panašaus į žuvį tikrai užsikabins. Galbūt apie save jie turbūt kažkiek teisūs, bet man ir visiems kitiems mano pažystamiems, UL gerbėjams, žūklę vobleriais vertinti kaip paprastą žuvies pagavimą, jos neišskiriant – tiesiog nepriimtina. Mums žūklė – tai sunki, tikslinė medžioklė.

Palikdami amerikiečių pasisakymus jų sąžinei, mes pereikime prie temos apie tai, kas gi įdomesnio, vis kylant dėmesiui, UL pasaulyje: apie tuos pačius, nedidelių dydžių ir svorių „idiot baits“. Iš tikrųjų mini-vobleriai šiuolaikiniame UL turi ant tiek didelę reikšmę, kad neįvertinantys šio fakto, švelniai tariant yra trumparegiai, prarandantys daugybę įdomių akimirkų. Tiek atrodytų paprastų, o iš tikrųjų sudėtingų masalų žaidime, tiek kalbant apie emocijų audras gaudant šiais masalais.

Kažkada ir man buvo atradimas kad mini-vobleriu galima pagauti daugiau nei gaudant įprasta sukriuke arba mini-vartykle. Aišku apie tai aš buvau girdėjęs, ir netgi skaitęs, bet patikėti vis tik buvo sunku, kol galiausiai kartą sėkmė lydėjo būtent mini-voblerius. Tą dieną kibo ir ant sukrės, bet vobleris pralenkė ją kibumu, net ir kokybinė „baltos žuvies“ sudėtis, kaip ir pagautos žuvies dydis, buvo ne sukrės naudai. Bėgant laikui panašių įvykių teigiama statistika vis augo, aš vis daugiau skirdavau laiko tokiai žūklei. Ten ir gimė šiokios tokios išvados, kuriomis norėčiau pasidalinti su Jumis.

Straipsniai 1 reklama

Pabrėžiu, kad savo straipsniuose, kurie yra kaip įvairių firmų voblerių apžvalga, aprašomi tik tie masalai, kuriais aš pats gaudžiau, ar bet jau juos laikiau rankose. Ir dar: nors čia ir bus sutinkami kažkurių firmų keli modeliai, kurių mūsų rinkoje dar nėra, bet tai nereikš kad situacija nepasikeis. Kažkam pasiseks ir jis įsigys kol kas Rusijoje retą masalą.

Šiandien aš norėčiau apsistoti ties japonų gamybos vobleriais, kurie pagaminti iš šiuolaikinės plastmasės. Apie rankų darbo voblerius iš balzos, kurie populiarūs Tekančios Saulės Šalyje – pakalbėsime vėliau.

Kas yra gerai, ir kas – ne

Kokį voblerį sau lakyti geru, o kurį blogu – galiausiai sprendžia žvejai. Ir reikalas čia tikrai ne jų kainoje, nors skirtingos finansinės galimybės dažnai turi įtaką renkantis įrangą ir masalus tame tarpe. Juk žinoma, kad nepriekaištingas masalas išsiskiria tobula kokybe, bet ir aukšta kaina, retkarčiais – net neįtikėtinomis.

Sunku nuspėti kokiu būdu nustatoma kaina Tekančios Saulės Šalyje, skirtingai nei pas mus, palikime tai specialistams, tačiau žvelgiant į tokius prekybinius perliukus pasakyti, kad japonai save nuvertina, negalėčiau.

Verta pasakyti, kad beveik visi vobleriai, kurie parduodami mūsų šalyje, vis tiek išeina brangesni nei perkant tiesiai Japonijoje. O ką daryti? Nepriskraidysi gi po 10 val. skrydžio į vieną pusę, ir juk lėktuvo bilietai kainuos 2000$ (juokauju)!

Būtina pažymėti, kad voblerio brangumas visai negarantuoja sėkmės, o štai jų prekinei išvaizdai vargu ar liks kas nors abejingas. Juk UL – tai visų pirma žūklė ne dėl žuvies, o žūklė dėl žūklės, ir išorinis vaizdas čia yra ne paskutinėje vietoje.

Taip pat pasakysiu, jog žūklės reikmenų gamybos vystimasis ir atpiginimas kitose pietryčių Azijos šalyse, rimtai sumažino atotrūkį tarp pagamintų ten, ir tradiciškų aukštos kokybės “japonų“. Juk visai nesenai mus stebindavo holografiniai 3D atspalviai, ir tokio paviršiaus padengimo technologijos buvo prieinamos tik eilei stambių gamintojų, tai dabar tapo pasiekiama daugumai. Ir jei įvertinus, kad stambiosios „senosios“ kompanijos perveda ar pervedė savo gamybos linijas į šalis su patrauklesniais mokesčiais ir pigia darbo jėga, pasilikdamos sau teisę tik kontroliuoti gamybos ir prekių kokybę, tai artimiausiu metu surasti būtent voblerį japoną bus nelengva! Gal būt verta juos įsigyti kaip tik dabar, kol jie netapo retenybe? Vėl juokauju, aišku kaip sako „kiekviename pokšte yra tik dalis juokelio, visa kita – gryna tiesa“, tai nejučia ir susimąstai.

Nei materialinės sąnaudos, nei moraliniai šių masalų pirkimo aspektai nesustabdys tikrųjų jų vertintojų. Ir aš žinau mažiausiai tris žmones, kurie į šiuos žūklės „mažylius“ žiūri visiškai rimtai ir yra surinkę solidžias mini-voblerių kolekcijas, kurių paveikslėlius jūs pamatysite žemiau tiesiog su aprašymais. Noriu jiems labai padėkoti už suteiktus…taip norisi pasakyti „eksponatus“.

Neišvengiami apribojimai

Siekiant išvengti gausybės UL modelių aprašymo (patikėkite, jų prigaminta nemažai) o taip pat siekiant išvengti bereikalingų finansinių išlaidų skaitytojui apibrėžti, įvesiu masalų dydžio ir svorio apribojimus. Nors apribojimas pirmiausia liečia masalo vizualius dydžius. Tarkim paimkite voblerį RAPALA ORIGINAL, kurių ilgiui esant 7 ar net 9 cm, jų svoris bus atitinkamai 4 ir 5 gramai. Ir jei tokie svoriai dar patenka į viršutinę daugelio UL spiningų užmetimo ribą, tai pagal ilgį – nelenda niekaip per UL vartus! Tiesa, tai mano asmeninė nuomonė, bet tolimesniame aprašyme aš tuo vadovausiuosi.

Be to, žinoma, kad kai kurie modeliai, dėl jų formos, tučtuojau negali būti priskirti kuriai nors voblerių kategorijai, nes yra dar pereinami tipai, kurie tinka tiek vienai, tiek kitai. Daug, vabzdžius ir lervutes, skirtingose vystimosi stadijose, imituojančių vobleriu galime priskirti visiškai atskirai masalų kategorijai. Manau lengviau būtų suvokti, jei apsistosime ties trimis voblerių formomis, tokius kaip “minnow“, “shad“ ir “fat“, oapie vabzdžius ir lervutes imituojančius masalus pakalbėsima šiek tiek vėliau atskirai. Todėl šiame straipsnyje “mailius“ ir “vabzdys“ ir pan. palyginimus aš išreikšiu, išorinį spalvų panašumo, sprendimą, bet nieko daugiau.

Reiškias mes čia apžvelgsime: minnow iki 50mm, shad iki 45mm ir fat iki 40mm. Masės apribojimo kol kas čia nenurodau, bet ji retai perlips 4-5g, priklausomai nuo modelio ir formos, ir dažniausiai bus gerokai lengvesni. Konkretaus svorio „pririšimo“ nebus, bet apžvelgiamų masalų modelių svoriai, pagal galimybes, bus nurodyti. Ir dar: apžvelgiamų firmų eiliškumas neturi jokios reikšmės, todėl nekreipkite į tai dėmesio.

DUEL ir YO-ZURI

Taigi pradėsime nuo visiems gerai žinomų prekinių ženklų, kurie priklauso vienam savininkui – na tas pats kaip BOSCH ir SIEMENS. Taigi jūs nesistebėkite, kai ant dėžučių yra skirtingi pavadinimai ir logotipai, o viduje – visiškai vienodi modeliai. Daugelis DUOEL ir YO-ZURI vadina „japonų rapala“. Reiktų pasakyti, kad jie netoli nuo tiesos. Didelė apimtis leidžiamos produkcijos, didelė įvairovė modelių ir atspalvių ir pastoviai atsinaujinantis asortimentas, pakankamai priimtinos kainos.

SNAP BEANS

Vienoje pakuotėje – du vobleriukai. Vienas kiek didesnis (ilgis 25mm, svoris2g), kitas kiek mažesnis (20mm ir 1g). abu skęstantys. Fat tipo. Aukšto dažnio vidutinės amplitudės „žaidimas“. Įdomus momentas: anksčiau montuodavo tokius trišakiukus (ant kiekvieno vobleriuko – po vieną), ant kurių vienšakis kabliukas buvo prilituojamas tik prie vienos dvišakio kojelės, todėl tarp dvišakio kojelių likdavo tarpas, tai leisdavo nuimti kaliuką ir jį pastatyti tiesiai ant voblerio, be žiedelio.

Buvo spėjama, kad vobleriai dėžutėje eina po du todėl, kad manė jog juos galima pastatyti vienu metu ant vieno valo – „tipo“ būrelio imitavimui. Beje tokius teiginius aš girdėjau iš dviejų skirtingų žmonių. Ir vienas iš jų tokiu būdu vobleriukus naudojo, ir pakankamai sėkmingai.

Tokio būdo niekur neradau aprašyto gamintojo naudojimo rekomendacijose. Bet anot to paties žmogaus, kuris juos naudojo poroje,- juk savaime peršasi tokio panaudojimo loginė išvada, nes kitaip, koks tikslas juos pardavinėti po du? Ir iš tikrųjų koks? Kol kas aš dar nežinau, bet ir auščiau paminėto požiūrio nepalaikau, ir vien dėl to, kad nemėgstu UL‘e jokių papildomų elementų, kaip papildomas pasunkinimas-patogesniam užmetimui, ar papildomų strimeriu ir pan. Todėl dviejų žmonių išvados dar visai nereiškia, kad būtent taip mes turime naudoti šiuos masalus. Aš juos naudoju griežtai atskirai po vieną, ir skųstis kad kibimų nėra – negaliu. Kaip kam patinka, bet sutikite, kad kažkas traukia jas naudoti poroje – ar ne tiesa?

SNAP BEANS turi pakankamas aerodinamines savybes. Pagaminimo kokybė normali, be pretenzijų, tačiau dažymo trūkumų, ypač leidžiamų paskutiniu metu, pasitaiko. Mažmeninėje prekyboje jie kainuoja nedaug, jei įskaičiuosime kad jų pakuotėje yra du, tai visai neblogai.

SNAP SHAD

Plaukiantis 40mm ir 2,5g. Formą jau parodo jo pavadinimas. Man yra žinomi mažiausiai septyni atspalviai , bet esamajame puslapyje šio medelio visai nėra. Turbūt mažuma. Prekyboje dar sutinkamas. Gal būt vertėtų paskubėti įsigyti, veltui nes kaina retai aukštesnė už 20Lt (idant visiems būtų patogiau skaičiuoti ir lyginti kainas, vertėjas leidžia sau pakeisti valiutas iš rublių į litus tik 10 kartų mažesniu nominalu) mažmenose. Turi vidutines aerodinamines savybes. Kartais turi panašių dažymo trūkumų kaip ir Snap Beans. Trišakiai tokios rūšies, kurie tvirtinasi be žiedelio. Galima naudoti visomis sąlygomis žūklaujant su UL, nes įvertinus pilnai demokratišką kainą šį masalą daro pakankamai paklausiu. Įdomu tai, kad naudojant visus pravedimo būdus – dirba be permušimų. Žaidimas tiesiog natūralus. Pakankamai maža amplitudė it dažnis. Judėdamas beveik primena žuvelę. Ir netgi padoriai kibus. Bet stebuklo nelaukite.

AILE GOBY

Šitas – fat tipo atstovas. Kaip ir jie visi, sunkus, turi didelę amplitudę ir aukšto dažnio žaidimą. Skęstantis. 30mm ir 2,5g. Anksčiau buvo gaminamas 10-ies atspalvių, su vienu vienšakiu kabliuku, pritvirtintu pilvo zonoje.

Galinėje dalyje nusiimantis plastmasinis pelekas. Kiti skundžiasi, kad žuvis dažnai griebia už uodegos, todėl daug tuščių kibimų ir atsikabinimų, kai žuvis būdavo nelabai aktyvi. Kartais šia problemą pavykdavo išspręsti vietoj galinio peleko ir apatinio trišakiuko pastačius du nedidelius dvišakius.

Vienu metu vietoj apatinio trišakio arba galinio peleko (žiedelio, suktuko ir segtuko pagalba) statydavo sukrės lapelį. Nors tokia konstrukciją neturi kažkokių ryškių pranašumų, bet ir nesumažina tuščių kibimų skaičiaus, bet vis tik privilioja žuvį, kurią pavyksta pagauti kitu vobleriu, ar išvis ant kito masalo.

Skraido normaliai. Pagaminimo ir dažymo kokybė gerokai aukštesnė už dviejų aukščiau paminėtų. Būtent skęstantis modelis, vienu metu buvo mano favoritas gaudant nedidelius šapalus ir padorius dryžuotuosius ešerius. Traukdavau tiesiog be jokių ypatingų trūkčiojimų ar pauzių. Ir kibo. Naujokui, pats tas.

Tiek skęstančių, tiek plaukiančių tokių voblerių modelių, su plastmasiniu peleku gale – firmos kataloguose jau nebėra, kaip ir nebėra ir tų 10-ies atspalvių. Užtat atsirado šių modelių kopijos, su visiškai atnaujinta spalvų gama, tik sumažinta iki 6-ių, taip pat trišakiai ir pelekas pakeisti į vienšakius kabliukus. Laikas parodys, kiek tokie pakeitimai bus sėkmingi…

AILE KILL FISH

Plaukiantis AILE GOBY variantas 2 g svorio ir tų pačių 30 cm ilgio. Žaidimas šiek tiek ramesnis. Pasirodė jautrus pakeitimams – sumontavus pelekėlį, žaidimas sutrikdavo tik didinant traukimo tempą. Traukiant lėtai jokių pašalinių trūkumų nepastebėta. Netolygus darbas besikeičiant traukimo greičiui mus gerokai riboja animacijoje.

Todėl papildomų elementų naudojimas galimas tik skęstančiame variante. Standartinis plaukiantis modelis atsparus srovei, netgi stipriai. Labai geras vobleris ir santykinai nebrangus. Turėdami galimybę būtinai įsigykite.

LL-MINNOW 33

Skęstantis modelis. Dydis jau nurodytas jo pavadinime. Svoris 3,5 g. Universalus vobleris – tiek dėl žuvų įvairovės, kurią gaudo, tiek dėl nepriekaištingo darbo. Atleidžia įvairius netikslumus pravedant, kurių metu nepamaišys daryti 1-2 s trukmės pauzes, kas dažnai išprovokuoja kibimą, ypač po pauzės sekančio judesio pradžioje.

Vienas „bet“: gaudant dažnai susikabina trišakiai, kas kartais nervina. Jeigu turite galimybių, pakeiskite į kabliukus su trumpesniais koteliais, tikrai nepamaišys, bet vat surasti tokius kabliukus prekyboje užduotis sunki, bet įvykdoma. Labai gerai skrenda. Pagaminimo kokybė normali.

L-MINNOW 44

Ilgai galvojau – į apžvalgą įtraukti ar nea? Teisingiausia būtų šį modelį aptarti, o tai neatleis jo gerbėjai! Toks pat universalus vobleris, tinkamas naudoti net stiprioje srovėje. Tokia pat jį medžiojančių žuvų įvairovė, tik didesnio dydžio, dažni atvejai rimtų egzempliorių. Dirba ir stovinčiame vandenyje, kur „pagrindiniu smuiku“ griežia dažniau lydekos.

Pravedant – visiškai tas pat ką pasakėme apie L-MINNOW 33, tik mudviem papildymais: kabliukai čia nesusikabina (dėl didesnio ilgio), o 5g svoriu lekia puikiai. Pradžiai bus visai neblogas. Net ir ne tik pradžiai.

DAIWA

Visame pasaulyje žinoma autoritetinga firma – ir ne tik žūklės. Pakankamai solidus voblerių pasirinkimas. Sustosime tik ties tais, kuriuos galime realiai nusipirkti, ar bent jau atsitiktinai gauti kokia nors proga.

Apie pagaminimo kokybę vertėtų pasakyti ypatingai: jeigu didieji vobleriai pilnai atitinka „pasaulinio lyderio“ įvaizdį, tai mažieji masalai palieka dviprasmišką įspūdį, net jei ant dėžutės parašyta “made in Japan“!

SILVER CREEK SHAD 2 (ZERO BODY) 40FSP

Gaminami dviejų dydžių: 4 ir 5 cm. „Penketuką“ palikime ramybėje, nors galbūt veltui (svoris juk 3,2g), bet jis jau už mūsų aptartų apžvalgos ribų, tiksliau pasakius – ant ribos, ir jo aprašymą praleisime.

Taigi, 4-ių cm shad‘as. Plaukiančio modelio svoris 2 g, suspender tipo – 2,3g. Kataloge yra 8-ių atspalvių, Maskvoje tik 4-i ar 5-i, tiksliai visko neatsiminsi. Nebloga kokybė. Kaip visada puikūs kabliukai. Gerai skrenda, bet ne rekordininkas.

Vis tik yra ir šaukštas deguto. Korpuse yra metaliniai ir plastikiniai šrateliai. Turėta tokių voblerių, kuriems kažkokiu tai būdu jie viduje užstrigdavo, dėl to masalas pavirsdavo beverčiu plastmasės gabalu, nes ne tik kad nedirba srovėje, o apskritai virsta ant šono net stovinčiame vandenyje. Tik staigiai krestelėjus kumštyje arba lengvai stuktelėjus per kūną išlaisvindavo šratelius. Bet ir tai negarantavo, kad vobleris niekada daugiau neužstrigs! Vat taip vat buvo, ir ne tik man vienam. Keista, kaip tokiai rimtai firmai. Ir net jeigu nurodytų „įdomių“ momentų procentas mažas, bet kaina solidi (apie 38Lt) ir nesinorėtų, kad niekas neliptų.

Įdomus įvykis atsitiko keletą metų atgal. Su vienu žinomu žveju, V. Tarasovu, Č. upės slenksčiuose gaudėme žuvį, ir vos tik jis užsidėjo SCS-2, pirmu metimu, iš prieslenkstyje esančios duobelės, solidų, kažkur 250g ešerį, ir vėliau buvo dar išėjimų. Atsižvelgus į tai, jog mes dviese ilgą laiką „pamirkėme“ daugybą skirtingų masalų, tai šis atvejis man įsiminė. Aišku tai galėjo būti atsitiktinumas, bet vigi…

2003m. Daiwa kataloge jų jau nemačiau, bet 200m. Dar buvo. 100% kad jie išimti iš gamybos, bet pas mus dar pilnai galima įsigyti.

Atsitraukdamas pažymėsiu vieną, nelabai malonią, tendenciją – kai kurių „darbinių“ atspalvių, nekalbant apie konkrečių voblerių modelių gamybos sustabdymą, kurie vis dar vienodai paklausūs. Tai atsitinka pas visus gamintojus, nebūtinai pas japonus. Gerieji ponai, sustabdykite tų modelių gamybą, kuriuos pas jus blogai perka, kam reikia liesti populiariausius? Tik pradedi jausti skonį – ir še tau … iš dar štai kas įdomu. Praėjus tam tikram laikui, tokie pat arba beveik tokie pat modeliai vėl atsiranda kataloguose! Aišku ne visi, gal būt kitais pavadinimais, atspalviais, bet jie prisikelia kaip Feniksas iš pelenų! Gamintojo marketingo žingsnis? Gal būt, bet sutikite, kad mums nuo to tik nepatogumai.

Kaip pavyzdį paminėsiu SILVER CREEK SHAD 50SP voblerį. Aš jį pirkau kažkur prieš penketą metų. Puikus vobleris, ir aišku daugiau nebegaminamas. Neatsimenu, ar jis buvo 2001m. kataloge, atrodo ne, bet 2002m. ir 2003 m. randų aš jį iš naujo! Aišku kitais, šiuolaikiškesniais, atspalviais – 6-ių rūšių, bet jis išliko savimi! Ir yra labai įdomus 40mm ilgio variantas. Ar verta pasakyti kad dabar jų įsigyti neįmanoma, nes į visus, Daiwa atstovų Rusijoje, japonai nors ir neatsako neigiamai, bet ir atsiųsti minėtą modelį – neskuba. Manau greičiausiai mes jau jo ir nebepamatysime. Bet gyvenimas tęsiasi, ir žiūrėk po keleto metų mūsyse įsižiebs viltis…

SILVER CREEK NATIA Z-G 45F

Kuprotasis minnow, todėl kad priekinėje voblerio dalyje yra auški kupra, o pats kūnas primena „sasiską“. Trys tipai. Plaukiantis(F) 2,2g, suspenderis (SP) 2,4g ir skęstantis (S) 2,7g. Visi – po 4,5cm ilgio.

Pirkau tik pernai, vieno spalvinimo, plaukiantį – su mėlyna nugara. Iš viso turi – 7-is spalvinimus. Neblogai prigaudyta ešerių ir „peiliokų“. Vangus žaidimas. „darbinis“ modelis, kabliukai ir visa kita norma – DAIWA yra DAIWA. Bet, pakalbėjus su pardavėjais išsiaiškinau kad šis modelis nepopuliarus. Gal būt mes dar neradome jam savo rakto?

Minnow kaip masalų rūšis, skiriasi savo žaidimu. Yra tokių, kurie visiškai nesivarto ir plaukia tiesiai kaip šakelė. Kiti juda šiek tiek gyviau. Treti turi pakankamą žaidimą ir tolygiam pravedimui. Galima pasakyti tik viena: trūkčiojantis pravedimas, taip vadinamas tvičingas, 80-yje % atvejų – pagrindinis animacijos tipas. Bet juk žūklėje įmanomi visokie variantai.

TINY MINNOW

Linksmasis mažylis. 3 cm svoris 1,5g. Gauti nusipirkti galima tik tokia atveju, kuris atsitiko man. Vieną išsikeičiau, vieną padovanojo, žinant kaip aš domiuosi „buratinais“, ir dar su vienu nusišypsojo sėkmė, visiškai atsitiktinai pavyko nusipirkti su nuolaida. Nebegaminamas. Vobleris visiškai paprastas, bet reguliariai mane stebina žūklėje ir apskritai. Turiu tik dviejų spalvinimų, gamtoje jų turbūt daugiau. Mėgausimės mažiumi, aišku neprarasdami vilties, kad staiga vėl pradės juos gaminti… Žaidimas – vidutinės amplitudės, ir tokio pat vidutinio dažnio. Realiai galima naudoti praktiškai visais atvejais.

PRESSO MINNOW 4F

2004m. Modelis. Nieko ypatingo, tai įprastas minnow. Net ir kokybė kaip įprasta, bet pakuotė – verta pagirti – iš karto krinta į akis. Prekyboje atsiras 2005m. Pavasarį. Kainos spėti nedrysiu, net ir apytiksliai.

Man jį jau pavyko gauti. Vienas, labai geras pažystamas, su reikalais skrido į Tokijų ir ten man šį voblerį nupirko. Bet jis manęs nenustebino, o juk Daiwa!

* K. Kuzmin straipsnis “ŽiŽ“ Nr.3 – 2003m.

A. Vjunov

„Sportinė žūklė Nr. 04 – 2005m“

Views All Time
Views All Time
2686
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

34 − = 28