| | |

Rusijos prokurorai padės tirti Uspaskicho bylą

Generalinę prokuratūrą pasiekė gera žinia iš Rusijos: kaimyninės šalies generalinis prokuroras, vadovaudamasis Lietuvos ir Rusijos tarpusavio bendradarbiavimo sutartimi, davė sutikimą Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorams Sergejui Takvareliui ir Rolandui Imbrasui Maskvoje atlikti tardymo veiksmus dėl buvusio parlamentaro, Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho diplomo. Pasak laikinojo generalinio prokuroro Vytauto Barkausko, prokurorų vizitas į Maskvą turėtų padėti atsakyti į jau porą mėnesių visuomenę kankinančias abejones dėl milijonieriaus išsilavinimo. “Prokurorai su kolegomis iš Maskvos galės apsilankyti Plechanovo akademijoje ir užduoti klausimus, pareikalauti papildomų dokumentų, – vakar LŽ sakė Barkauskas. – Jie į Rusiją turėtų išvažiuoti artimiausiu metu, kai tik prokuratūra gaus Rusijos generalinio prokuroro pasirašytą oficialų raštą”. Generalinė prokuratūra neigia, kad taip rusai atsidėkojo Lietuvai už jiems išduotą “Jukos” bankininką Igorį Babenką.

| | |

V.Uspaskichui – nauji nemalonumai dėl dokumentų

Po skandalų supainiojus privačius ir valstybinius interesus ir dėl galimo aukštosios mokyklos diplomo suklastojimo priverstas atsistatydinti iš Seimo narių ir ūkio ministro posto Viktoras Uspaskichas vėl pakliuvo į dviprasmę situaciją – kirsdamas valstybinę Lietuvos sieną, pateikė negaliojantį diplomatinį pasą. Kaip “Ekstrai” teigė Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento direktorius Petras Anusas, V.Uspaskichui išduotas diplomatinis pasas buvo panaikintas vos Darbo partijos įkūrėjas bei vedlys atsisakė einamų pareigų. Apie tai buvo pranešta Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT). Pasak P.Anuso, įstatymas numato, jog tokiu atveju diplomatinę neliečiamybę įrodantis dokumentas turi būti grąžinamas jį išdavusiai institucijai, tačiau bėda, jog nenumatyta procedūra, kokiu būdu, asmeniui paso negrąžinus, jį būtų galima išsireikalauti. “Vienintelis būdas, kaip užkirsti kelią galimam piktnaudžiavimui – pasą paskelbti negaliojančiu ir apie tai pranešti pasieniečiams”, – guodėsi P.Anusas, tvirtindamas, jog negaliojantį dokumentą turintis asmuo juo apgaulingai gali pasinaudoti bet kurioje užsienio valstybėje.

| | |

V. Uspaskichas bijojo ekspertizės

Darbo partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho sprendimą gauti aukštojo mokslo diplomo dublikatą nulėmė ne G. Plechanovo akademijos dokumentuose įsivėlusi korektūros klaida, o ekspertizės baimė. Tuo įsitikinęs Seimo opozicinės Tėvynės frakcijos seniūnės pavaduotojas Jurgis Razma. „V. Uspaskicho konsultantai galėjo sukurti ir geresnę diplomo „legendą“, – teigiama penktadienį išplatintame Tėvynės sąjungos spaudos tarnybos pranešime. Ketvirtadienį LNK „Žinių“ studijoje V. Uspaskichas pareiškė, esą painiavą dėl jo diplomo sukėlė korektūros klaida. Mat ranka rusiškai rašant jo pavardę raidė „p“ atrodo panašiai kaip „n“. Pasak politiko, daugelyje aukštosios mokyklos dokumentų jis „tapo“ V. Usnaskichu. Todėl esą akademija negalėjo patvirtinti, kad jo pavardė buvo studentų sąrašuose. Darbo partijos vadovas tikino, kad dėl šio nesusipratimo jis turėjo problemų stodamas į magistrantūros studijas Kauno technologijos universitete (KTU).

| | |

Niekas nepatikėjo V. Uspaskicho „įrodymais“

Valdančiosios Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho televizijos eteryje demonstruotais aukštojo mokslo „įrodymais“ nepatikėjo nei koalicijos partneriai, nei opozicija. „V. Uspaskichas kreipėsi ne tuo adresu. Ar aukštasis mokslas baigtas, nustato Studijų kokybės vertinimo centras. Reikėjo ten diplomą nunešti, nors gal ir nereikėjo – kiek žinau, pats centras kreipėsi dėl diplomo į Plechanovo akademiją, deja, atsakymo dar nesulaukė“, – komentuodamas V. Uspaskicho kreipimąsi į tautą sakė valdančiosios Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas. „Kaip Česlovas Juršėnas ir sakė, V. Uspaskicho kreipimasis daugiau primena viešuosius ryšius ir rinkiminę kampaniją“, – tęsė Seimo socialdemokratų vadas. Darbo partijos lyderis, ketvirtadienį trijų televizijų eteryje demonstravęs, kaip pats teigia, Maskvos Plechanovo akademijos išduoto diplomo dublikatą, neįtikino ir valdančiosios Valstiečių ir Naujosios demokratijos frakcijos seniūnės Aldonos Staponkienės.

| | |

V.Uspaskichas svajoja apie atkirtį

Ir ūkio ministro posto, ir Seimo nario mandato netekęs prieštaringai vertinamas Darbo partijos vedlys Viktoras Uspaskichas savaitgalį pramogavo pajūryje, rašoma “Lietuvos ryte”. Sekmadienį po pietų pagaliau išlipęs į krantą V.Uspaskichas sutiko pasidalyti įspūdžiais apie pastarųjų savaičių politinius įvykius ir atskleidė savo ateities planus. Pasiryžęs sugrįžti į valdžią V.Uspaskichas kaupia jėgas. “Į Seimo narių kėdes pasodinus visiškus verslo neišmanėlius, bus kuriami tokie įstatymai, kuriuos teks keisti po tūkstantį kartų. Neišmanėlių priimami įstatymai neduoda naudos nei visuomenei, nei verslui. Tačiau pas mus mėgstami neišmanėliai. Todėl, kad nekibtų visokie salamakinai ar kubiliai, aš į Seimą ar Vyriausybę sugrįšiu tik pardavęs savo verslą”,- sakė “Lietuvos rytui” V.Uspaskichas.

| | |

V.Uspaskichas: Seimo komisijos turi tęsti darbą

Atsistatydinęs ūkio ministras Viktoras Uspaskichas teigia, kad jo veiklą tiriančios Seimo komisijos turėtų tęsti darbą ir ketina ateiti į jų posėdžius, jei bus kviečiamas. “Galvoju, kad komisijos turi tęsti darbą. Jos turi išaiškinti visą tiesą. Aš to norėčiau. O paskui, jei nepasitvirtins mano kaltė, reikės ieškoti kaltųjų”, – trečiadienį Eltai sakė V.Uspaskichas. Ne tik iš ministro posto, bet ir iš Seimo nusprendęs pasitraukti Darbo partijos lyderis patikino, kad pateiks papildomus paaiškinimus komisijoms, jei bus prašomas. Nuo ketvirtadienio tapęs privačiu asmeniu, jis galės atsisakyti atvykti į posėdžius. “Nueisiu, jei reikės”, – sakė politikas. Pasak V.Uspaskicho, Seimo komisijos, remdamosi turimais dokumentais, turėtų tinkamai įvertinti jo veiklą. Tarnybinės etikos sargams, kurie priėmė neigiamas išvadas, esą dokumentų neprireikė. Praėjusią savaitę Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) konstatavo, kad tuometinio ūkio ministro veiksmai svarstant valstybinės reikšmės klausimus su Rusija ir priimant dalininkus į verslo informacijos centrus sukėlė interesų konfliktą.

| | |

V.Uspaskichas – nebe ministras

Prezidentas Valdas Adamkus pirmadienį pasirašė dekretus dėl ūkio ministro Viktoro Uspaskicho atsistatydinimo ir dėl pavedimo susisiekimo ministrui Petrui Čėsnai laikinai eiti ūkio ministro pareigas. V.Uspaskichas iš ministro posto atleidžiamas nuo antradienio. Ministras pirmininkas Algirdas Brazauskas V.Uspaskicho pareiškimą atsistatydinti pasirašė pirmadienį ryte, susitikęs su iš komandiruotės Rusijoje grįžusiu Darbo partijos lyderiu. Pasak premjero, su V.Uspaskichu jis aptarė galimus kandidatus į ūkio ministro postą. A.Brazauskas sakė turįs savo poziciją, tačiau neatskleidė, ką jis mato ūkio ministro kėdėje. Premjeras nurodė, jog ūkio ministro poste turėtų būti asmuo išmanantis ūkio veiklą ir turintys “ne vien tik politikavimo” praktikos.

| | |

V.Uspaskichas neketina sudėti ginklų

Ateinančią savaitę valdančioji koalicija ir ypač jos šerdį sudaranti Darbo partija (DP) turėtų konkretizuoti pozicijas dėl tolesnio darbo Seime ir Vyriausybėje. Partneriai vieningai tikina, kad DP lyderiui Viktorui Uspaskichui nusprendus trauktis iš ūkio ministro posto ir atsisakyti parlamentaro mandato, jie sugebės nuraminti kilusias aistras ir užlopyti Vyriausybėje atsivėrusią skylę. Tačiau postų netenkančio V.Uspaskicho aplinka užsimena, kad nemalonumų gali sulaukti ir kiti aukšti politikai. Seime nerimaujama, kad Uspaskichas ims kerštauti prezidentui Valdui Adamkui už jo principingą poziciją susikompromitavusio DP lyderio atžvilgiu. LŽ šaltinių teigimu, V.Uspaskichas vienam iš aukštų šalies politikų užsiminė turįs galimybių siekti apkaltos pirmiesiems šalies asmenims, tarp jų – valstybės vadovui.

| | |

Atsistatydinus V.Uspaskichui rinkimai Kėdainiuose numatomi tik lapkritį

Darbo partijos lyderiui Viktorui Uspaskichui pasitraukus iš Seimo, Kėdainių vienmandatės apygardos rinkėjai kelis mėnesius gali neturėti savo atstovo parlamente. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) naujus rinkimus į atsilaisvinusią Seimo nario vietą šioje apygardoje ketina rengti tik lapkritį. Kaip Eltai penktadienį teigė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas, įstatymai numato pusės metų terminą naujiems rinkimams surengti. Rinkimus numatoma atidėti iki rudens – esą prasidėjus vasaros atostogoms juos rengti nebūtų prasminga. Preliminariais paskaičiavimais, nauji rinkimai Kėdainių vienmandatėje apygardoje kainuos 400-500 tūkst. litų. Net Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai pripažinus, kad V.Uspaskichas supainiojo viešuosius ir privačius interesus, bei kilus kitiems įtarimams dėl jo veiklos, Darbo partijos lyderis galės vėl kandidatuoti į Seimą.

| | |

V.Uspaskichas atsistatydino iš ūkio ministro pareigų ir pasitraukė iš Seimo

Apie atsistatydinimą iš ūkio ministro pareigų paskelbęs Viktoras Uspaskichas nusprendė trauktis ir iš Seimo. Taip jis pareiškė iš Rusijos, kur šiuo metu vieši, faksu atsiųstame rašte. Šio rašto kopija ketvirtadienį buvo perduota Seimo Pirmininkui Artūrui Paulauskui. Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovas Zenonas Vaigauskas Eltai teigė kol kas negavęs V. Uspaskicho pareiškimo apie pasitraukimą iš Seimo. Politikas atsiųstame rašte pabrėžė, jog Seimo nariui turi būti taikomi tokie patys standartai, kaip ministrui. Jis patvirtino, kad ketina apskųsti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimą, esą jis supainiojo viešuosius ir privačius interesus. V.Uspaskichas ir toliau vadovaus daugiausia vietų Seime turinčiai Darbo partijai. Partijos pirmininko pavaduotojas Viktoras Muntianas po ketvirtadienio vakarą vykusio partijos prezidiumo posėdžio BNS patvirtino, jog “apie naują lyderį nekalbama”.