| |

Nesąžiningi darbuotojai kompromituoja kompiuterių salonus

Dėl piratinių programų atgaminimo ir platinimo per pastaruosius mėnesius teismai priteisė daugiau nei 35 tūkst. litų žalos atlyginimo iš keturių kompiuterių prekybos salonų. Anksčiau atliktų patikrinimų metu buvo nustatyta, kad juose pirkėjams pageidaujant į kompiuterius neteisėtai diegiama nelicencijuota programinė įranga. “Dažniausiai nelicencijuotas kompiuterių programas pirkėjams įdiegia prekybos salone dirbantys pardavėjai, tokiu būdu siekiantys įsiteikti klientui. Bet dėl šių veiksmų galiausiai kenčia įmonė ir jos reputacija. Todėl bendrovių vadovybei derėtų imtis tam kelią užkertančių veiksmų – griežtai reikalauti darbuotojų laikytis įstatymų ir nuolat akcentuoti gresiančius padarinius”, – sako advokatų kontoros “Pranckevičius ir partneriai” advokatė Edita Ivanauskienė. Tiesa, pasak teisininkės, kai kuriais atvejais kompiuterių salonai kaip tik skatina tokį savo darbuotojų elgesį. Taip nelegaliais būdais jie siekia pritraukti pirkėjus ir pasiūlyti mažesnę kompiuterių su programomis kainą nei sąžiningai veikiantys konkurentai. Tarp neteisėtai programinę įrangą platinusių įmonių yra tokios gerai žinomos Lietuvos bendrovės kaip UAB “Microworld” ir UAB “Fortakas”. Pirmojoje buvo išaiškintas trijų kompiuterių su neteisėtai įdiegtomis “Microsoft” bei “Autodesk” gamintojų programomis pardavimas. Be to, salone dar rastos ir konfiskuotos 28 kompaktinės plokštelės su įvairiomis nelicencijuotomis programomis.

Vaizdo kasetes žmonės vis dar labiau linkę pirkti nelegaliose prekybos vietose
| |

Vaizdo kasetes žmonės vis dar labiau linkę pirkti nelegaliose prekybos vietose

Kultūros ministerija, vykdydama Visuomenės informavimo intelektinės nuosavybės teisių klausimais programą, kurios vienas iš tikslų yra šviesti visuomenę naudojant teisinius, ekonominius ir sociologinius tyrimus intelektinės nuosavybės klausimais, 2005 pabaigoje užsakė du intelektinės nuosavybės teisių objektų Lietuvos rinkoje tyrimus. Kultūros ministerijos užsakyto tyrimo “Nelegalios produkcijos rinka Lietuvoje” metu buvo siekiama nustatyti legalios ir nelegalios produkcijos apimtis Lietuvoje, legalios ir nelegalios produkcijos įsigijimo šaltinius ir atsakyti į kitus svarbius klausimus, kurie leistų geriau koordinuoti autorių teisių ir gretutinių teisių gynimą Lietuvoje. Apklausos duomenys rodo, kad situacija Lietuvoje gerėja, tačiau vaizdo kasetes žmonės labiau nei CD ar garso kasetes yra linkę pirkti nelegaliose prekybos vietose: muzikinius kompaktinius diskus nelegaliai pirko 30.1 proc. apklaustųjų, garso kasetes – 41,7 proc. apklaustųjų, o vaizdo kasetes net 49,6 proc. apklaustųjų. “Siekiant įvertinti pramonės, susijusios su autorių teisėmis ir gretutinėmis teisėmis, poveikį Lietuvos ekonomikai, buvo atliktas kitas tyrimas – “Pramonės, susijusios su autorių teisėmis ir gretutinėmis teisėmis, ekonominė svarba Lietuvoje”. Pagrindinis klausimas, į kurį turėjo atsakyti tyrimas – kokią Lietuvos BVP dalį sudaro su autorių teisėmis ir gretutinėmis teisėmis susijusių ūkinių veiklų sektorius”, – sako Kultūros ministerijos Autorių teisių skyriaus vadovė Nijolė Matulevičienė.

Internetiniai piratai nusitaikė į “Harį Poterį”
| |

Internetiniai piratai nusitaikė į “Harį Poterį”

Šeštoji “Hario Poterio” serijos knyga, sumušusi greičiausiai parduodamos knygos rekordą, tapo viena iš geidžiamiausių internetinio piratavimo aukų. Tepraėjus kelioms valandoms nuo jos pasirodymo parduotuvėse, internete pasirodė nelegalios elektroninės knygos kopijos. Berniuko burtininko gerbėjai, gerai įvaldę technologijų gudrybes, įsigudrino nuskenuoti visą 607 puslapių knygą skaitmeniniu formatu. Nelegali elektroninės knygos kopija pasirodė internete mažiau nei per 12 valandų po to, kai šeštadienį į parduotuvių vitrinas atkeliavo “Haris Poteris ir Negrynakraujis princas”. Be to, per tokius tinklus kaip “BitTorrent” buvo išplatinta ir knygos audioversija. Advokatas, pasamdytas rašytojos J. K. Rowling agentų, Christopheris Little pareiškė, kad jo firma labai stengiasi, idant būtų išvengta piratavimo, tačiau pripažino, kad nelegalių kopijų vargu ar pavyks išvengti. Netgi tūkstančiai šios knygos nelegalių kopijų tebus lašas vandenyne, atsižvelgiant į tai, kad per 24 valandas jos buvo parduota 8,9 mln. egzempliorių. Tačiau “Poterio” piratavimo atvejis pasės dar didesnę baimę tarp visuomenės informavimo bendrovių dėl kylančios grėsmės jų verslui.

| |

Muzikinė industrija pirmą kartą pateikė ieškinius prieš interneto piratus Azijos šalyse

Muzikinės industrijos atstovai pradėjo dar vieną teismų etapą, nukreiptą prieš interneto piratus. Kaip praneša Financial Times, tarptautinė fonogramų IFPI leidėjų asociacija paruošė apie tūkstantį ieškinių prieš atsakovus iš 11 šalių. Asociacija pristatė apie 1400 kompanijų, tarp kurių ir industrijos lyderiai – Universal, Sony BMG, EMI ir Warner. Pastarosiose kompanijose teismo procesai pirmą kartą inicijuojami Azijos šalyse, pradedant nuo Japonijos, kur IFPI teisininkai ruošia apie 40 ieškinių. Pagal statistikos duomenis, šioje šalyje per keturis paskutiniuosius metus muzikos produkcijos pardavimas sumažėjo 30 procentų (1,8 milijardų dolerių).

Muzikinės industrijos atstovai pirmą kartą pateikia ieškinius prieš Azijos šalių interneto piratus
| |

Muzikinės industrijos atstovai pirmą kartą pateikia ieškinius prieš Azijos šalių interneto piratus

Muzikinės industrijos atstovai pradėjo naują teisminio proceso etapą prieš interneto piratus, šis etapas vadinamas didžiausia panašaus pobūdžio akcijų akcija. Kaip praneša Financial Times, tarptautinė fonogramų leidybos asociacija IFPI parengė apie tūkstantį ieškinių 11 šalių atsakovams. Asociacija pristatė apie 1400 rekordinių kompanijų, tarp kurių industrijos lyderiai – Universal, Sony BMG, EMI ir Warner. Kompanijos pateiktais duomenimis, teisminiai procesai pirmą kartą prasidės Azijos šalyse, pradedant nuo Japonijos, kuriai IFPI juristai rengia apie 40 ieškinių. Remiantis statistikos duomenimis, šioje šalyje per paskutiniuosius keturis metus muzikos prekių pardavimas sumažėjo iki 30 procentų (1,8 milijardo dolerių). Trečiadienį bus peržiūrimas ieškinių paketas ir prieš prieš 405 studentams iš 18 amerikos koledžų, kurie užsiima muzikos platinimu internete.

| |

E-solidarumas: draugiškas pasikeitimas failais ar skaitmeninis piratavimas?

Merriam Webster žodyne solidarumas apibrėžiamas kaip “tam tikros grupės arba klasės vieningumas, kuris produkuoja interesų, tikslų ir standartų bendrumą, arba yra jais grindžiamas” (Britannica 2001 Deluxe Editon CD-ROM). Atitinkamai e-solidarumą galima apibūdinti kaip interneto vartotojų bendrumą, kuris pasireiškia tuo, jog vartotojai dalinasi bei keičiasi failais vieni su kitais. Juos apjungia bendri interesai – domėjimasis pvz. muzika arba kinu; jų tikslas – nemokamas ir beveik neribotas muzikos, filmų ar programų pasirinkimas; visas procesas yra reguliuojamas bendromis (dažnai nerašytomis) failų keitimosi taisyklėmis (pvz. SoulSeek vartotojai neleidžia naudotis savo resursais tiems, kurie patys niekuo nesidalina). Galiausiai, juos vienija bendri priešai, šiuo metu didžiausias jų – RIAA (Recording Industry Association of America /Amerikos įrašų industrijos asociacija), kuri siekia uždrausti nemokamą keitimąsi failais kaip įstatymus (t.y. autorines teises) pažeidžiančią veiklą.

| |

2004 m. uždarytos 6 nelegalią produkciją platinusios interneto svetainės

Lietuvos kriminalinės policijos pareigūnai šiemet uždarė šešias lietuviškas interneto svetaines, kuriose buvo siūloma įsigyti piratinės produkcijos. Lietuvos muzikos industrijos asociacijos (LMIA) duomenimis, tokius internetinius puslapius daugiausia kuria ir prižiūri fiziniai asmenys. “Kai kuriems tokių interneto svetainių kūrėjams jau skirtos baudos, dėl kai kurių dar vyksta tyrimas”, – sakė LMIA viceprezidentas Vytas Simanavičius. Pasak jo, interneto svetainėse pirkėjams daugiausia siūloma įsigyti filmų, žaidimų, muzikos įrašų ar kompiuterinių programų, kurių dar nėra parduotuvių lentynose. “Vienoje, dabar jau uždarytoje svetainėje buvo siūloma įsigyti net 2,9 tūkst. pavadinimų nelegaliai platinamų filmų”, – teigė V.Simanavičius. Tokį nelegalų verslą plėtojantiems asmenims gresia 2 tūkst. litų ir didesnės baudos, nelegalios įrangos konfiskavimas bei tinklalapio uždarymas. V.Simanavičiaus teigimu, aktyviai ieškoti tokių nelegalių interneto svetainių ir bausti įstatymų pažeidėjus pradėta šiemet, o praėjusiais metais jų beveik nebuvo ieškota.

| |

Garso įrašų kompanijos rengia diversiją prieš piratus

Didžiausios pasaulio garso įrašų kompanijos, tokios kaip Universal Music, Warner Music, Sony Music, BMG ir EMI neoficialiai finansuoja specialias kompiuterines programas, kurių tikslas – trukdyti kompiuterių darbui ir stabdyti interneto ryšį tiems, kurie nelegaliai siunčiasi muziką. Taip teigia laikraštis The New York Times. Laikraščio duomenimis, garso įrašų kompanijos tiria galimybes panaudoti įvairias priemones piratavimo prevencijai – interneto ryšio spartos sumažinimą arba tinkle patalpinti failus, kurie veikia kaip virusai. Jei tokios priemonės bus iš tiesų panaudotos, tai būtų pati agresyviausia ataka prieš piratus garso įrašų istorijoje. Iki šiol kompanijos apsiribodavo ieškinių pateikimu atskiriems asmenims. Buvo mėginama bylų keitimosi tinkluose talpinti tam tikrą skaičių netikrų muzikinių bylų, tačiau tai realių rezultatų neatnešė. Susidomėjimas agresyvesniais kovos metodais išaugo, kai neseniai Los Andželo teismas nusprendė, jog kompanija StreamCast Networks, tinklų Grokster ir Morpheus savininkė, nepažeidė autorinių teisių įstatymo.

| |

Piratų pasaulyje sumažėjo 1%

Tarptautinė organizacija Business Software Alliance (BSA), pagrindinis kovotojas su kompiuterių piratais, paskelbė, kad 2002 metais, lyginant su 2001-siais, bendras skaičius nelegaliai naudojamos programinės įrangos skaičius sumažėjo. Ir nors šis rodiklis – tik 1%, BSA patenkinti jau vien tuo, jog pavyko pristabdyti piratavimo augimą pastaraisiais metais. Nelegalios programinės įrangos statistiką BSA veda nuo 1994 metų. Tuomet buvo užregistruotas aukščiausias piratavimo lygis – 50% (dabar yra 39%). Nuo to laiko šis procentas vis krito iki 199 metų (36%), o po to vėl pradėjo kilti. Regionuose su labiausiai išvystyta programinės įrangos rinka situacija yra palanki legaliems PĮ gamintojams ir pardavėjams.

| |

Piratinė programinė įranga Rusijoje sudaro 87 procentus rinkos

Tarptautinės analitinės agentūros IDC ir programinės įrangos gamintojų asociacijos BSA ataskaitos apie kompiuterinio piratavimo būklę pasaulyje duomenimis, Rusijoje piratinė programinė įranga sudaro 87 procentus visos programinės įrangos rinkos. Ataskaitoje pažymima, jog, sumažinus piratavimo mastą 10 procentų (nuo 87 procentų iki 77 procentų) Rusijos IT rinka paaugtų daugiau kaip dukart – iki 10,5 milijardo JAV dolerių. Be to, piratavimo masto sumažinimas leistų šiame sektoriuje sukurti 30 tūkstančių naujų darbo vietų. IDC vertinimais, piratavimo masto sumažinimas dešimtadaliu leistų Rusijos vyriausybei papildomai pritraukti į šalies ūkį 6,9 milijardo JAV dolerių, ir gauti papildomų mokesčių už 280 milijonų JAV dolerių.