| |

Ar Lietuva tampa gotų šalimi?

Einu vakar per Vilniaus gatves ir kiemus ir niekaip negaliu suprasti, kodėl visi žmonės apsirengę juodai, veiduose jokios šypsenos. Gal ką nors laidoja (jau lietuviai standartiškai juodą spalvą sieja su laidotuvėmis) ar šiaip blogas oras visus neigiamai veikia? Tikriausiai, kad ne. Ir tada man kilo toks klausimas – gal Lietuva tampa gotų šalimi, kurioje ši subkultūra įleidžia vis gilesnes šaknis? Tikriausiai tokių ar panašiai apsirengusių žmonių matėte ne vieną, ir aiškiai pastebima tendencija, kad jų vis daugėja. Taigi kas tie gotai? Sunku surasti vienareikšmišką apibrėžimą – kiek gotų, tiek skirtingų nuomonių apie save. Aišku viena, kad tai vis labiau populiarėjanti subkultūra, kuriai didelę įtaką daro muzika. Ši subkultūra yra grindžiama (bent jau turėtų būti) individualumu, nors esti ir bendrų dalykų. Individualumas suprantamas kaip saviraiškos priemonė, padedanti atskleisti asmenybę. Tačiau aš asmeniškai šioje subkultūroje neįžvelgiu jokio individualumo – tik masinį panašumą (juodi drabužiai, naudojama juoda kosmetika, veide jokios šypsenos, keista klausoma muzika – tiksliau metalo muzikos fone girdimi riksmai). Kai kurie juos net lygina su satanistais ar žudikais (su šiuo požiūri nelabai sutikčiau). Šiame straipsnyje labiau norėta įsglinti į tai, ar iš tiesų lietuviai tampa gotinės kultūros šalimi? Pirmaiusia reikėtų paminėti, kad lietuviai madinga tauta. Ir nesvarbu, kad dirbtinės odos striukę su užrašais “Motor”, “Racing” ir pan.

| |

Gotų subkultūra gali išgelbėti nuo savižudybės?

Apie pusė paauglių, priskiriančių save gotų subkultūrai, yra tyčia save žaloję arba bandę nusižudyti, rodo nauja studija, kurios rezultatus skelbia newscientist.com. Tačiau įsitraukimas į gotų veiklą, kuri pasaulyje ėmė plisti devintajame dešimtmetyje, gali apsaugoti jautrius ir pažeidžiamus paauglius, teigia tyrėjai. Tyrime dalyvavo 1258 jaunuoliai. Paaiškėjo, jog iš tų, kurie mano esą gotai, 53 procentai žalojo save, o net 47 proc. bandė nusižudyti. Mokslininkų duomenimis, Didžiojoje Britanijoje iš viso save žaloja nuo 7 iki 14 procentų visų jaunuolių. Savęs žalojimu laikomi veiksmai tokie kaip pjaustymasis ar savęs deginimas. Apie 6 proc. britų jaunuolių yra bandę nusižudyti. Kai kurie tyrimai rodo, kad šis skaičius auga. Glazgo universiteto mokslininkai teigia, kad save žaloti asmenys pradeda sulaukę 12-13 metų. Paprastai gotais jie tampa po poros metų. „Viena iš tyrimo prielaidų, kodėl jaunuoliai žaloja save, buvo gotų dievaičių ar bendraminčių mėgdžiojimas, bet studija parodė, kad daugelis dalyvių žalojo save dar prieš tapdami gotais, o tapę, žalotis liovėsi arba darė tai rečiau. Vadinasi, kad jauni žmonės, kurie jaučia potraukį žaloti save, tiesiog dažniau įsitraukia į gotų judėjimą“, – teigia studijos vadovas Robertas Youngas. Anot mokslininko, įsitraukę į subkultūrą jaunuoliai randa bendraminčių, dalijasi patirtimi ir vertybėmis, yra palaikomi. Tačiau R.Youngas teigia, kad tyrimą reikėtų atlikti su didesnėmis gotų grupėmis.

| |

Juodas – tai gotas? Gotas – tai blogas?

Po vieno iš akibrokštų Šakių miesto kapinėse (kai ryte kapinių lankytojai aptiko išgertuvių pėdsakus prie vieno kapo) netiesiogiai šis įžūlus poelgis lyg ir buvo kabinamas ant gotų subkultūros atstovų pečių. Tačiau šią subkultūrą propaguojantys jaunuoliai nenori su tuo sutikti. Jie nelabai nori sutikti ir su tuo, kad bet kuriam, vilkinčiam tamsius rūbus, avinčiam ilgaaulius „kerzus“ iškart klijuojama goto etiketė. Šiandien gatvėje minia mirga įvairiausiomis spalvomis. Nors Šakiai yra nedidelis, provincinis miestas, tačiau ir jo gatvėmis kasdien vaikšto savo išvaizda akį traukiantys jaunuoliai. Dažniausia jie vilki juodos spalvos rūbus, nešioja ilgaaulius kareiviškus batus – „kerzus“, puošiasi grandinėmis, spygliuotomis apyrankėmis ir auskarais. Visuomenė įpratusi juos vadinti gotais. „Gotas nėra tik juodai besirengiantis žmogus,- kalba prieš šešerius metus juodą spalvą ir „kerzus“ pamėgęs aštuoniolikmetis Vytautas. – Kaip ir kiekvienai subkultūrai, gotikai būdinga tam tikra muzika, apranga, aksesuarai bei pasaulėžiūra. Ir tikrai ne kiekvienas juodai apsirengęs yra gotas.“ „Gotai neatsiejami nuo meno. Jie turi mėgstamas meno atšakas, dažnai kuria patys. Juodai apsirengti gali bet kas, bet gotu pirmiausia reikia būti viduje,“– mano Deimantė, kuri pirmuosius „kerzus“ nusipirko prieš trejus metus, o po to pamėgo ir juodą spalvą. Vytautas mano, jog daug įtakos būsimam gotui ar kitos subkultūros atstovui turi aplinka bei draugai.

| |

Gotikinė aplinka: „black metal“, satanizmas ir vampyrai

Gotikinė aplinka (kartais, pagal analogiją su aštuntojo dešimtmečio išpopuliarinta Naująja banga [New Wave], ji dar vadinama ir Tamsiąja banga [Dark Wave]) didžiąja dalimi buvo formuojama roko muzikos, nors nemenkos įtakos čia turėjo ir grožinė literatūra, komiksai, kinas, vaidmenų žaidimai, o vėliau, žinoma, ir internetas. Ir nors pats terminas „gotika“ šiam reiškiniui įvardyti buvo sugalvotas pašaliečių, judėjimo šalininkai, – nepaisant to, kad didžiajai jų daliai aštuoniolikto bei devyniolikto amžiaus gotikinė literatūra nebuvo žinoma (išskyrus, nebent Drakulą, kurios priskyrimas gotikiniam žanrui, anot šiuolaikinių kritikų, yra diskutuotinas klausimas), – jį gana greitai perėmė. Kita vertus, gotikinės muzikos svarbu nepainioti su „heavy metal“ žanru. Pastarasis daugiau žaidžia kraštutiniais žmogiškais jausmais bei emocijomis. Tuo tarpu gotika labiau koncentruojasi ties konkrečiomis žmogiškomis reakcijomis ar emocijomis, susijusiomis su mirtimi, numirėliais, krauju, vampyrais bei kitais makabriškais dalykais. Ir nors velnias šioje aplinkoje yra dažnai minimas asmuo, jo vaidmuo čia toli gražu nėra pagrindinis. Be to, Šėtono motyvas yra mėgiamas daugelio roko muzikos žanrų atlikėjų, ne tik gotų (kaip, beje, ir vampyrai, išties neretai besisvečiuojantys „heavy metal“ muzikantų atliekamuose tekstuose). Galima atsekti daugelį šaltinių, turėjusių nemenkos įtakos gotikai.

Gotai – pavojingi sektantai ar įdomi kultūrinė bendrija
| |

Gotai – pavojingi sektantai ar įdomi kultūrinė bendrija

Gotikinio judėjimo idėja yra perimta iš Vakarų apie 1990 –uosius metus. Iš pradžių atitinkamos idėjos pasireiškė kaip muzikinis reiškinys, vėliau susiformavo gotikinė subkultūra. Kas yra toji gotikinė subkultūra, tikslaus paaiškinimo nėra. Kiekvienas tai supranta savaip. Dažniausiai gotai apibūdinami kaip kultūrinė bendrija, kuriai priklausantys žmonės formuoja savo specifinį išskirtinį stilių, išvaizdą, požiūrį į save, pasaulį, gyvenimo būdą. Kiti sako, kad tai daugelio amžių ir kultūrų suformuotas palikimas. Dar kitų manymu, gotika – tai pasaulėžiūra, peržengusi gyvenimo būdo, muzikos, seksualinių potraukių ribas. Yra ir tokių, kurie tvirtina, kad gotika – tai visiškai ne daiktavardis – tai būdvardis, apibūdinimas. Tačiau gotikos apibūdinti keliais žodžiais neįmanoma, kaip pavyzdžiui, juodas nagų lakas ar baltas veidas. Patys gotai sako, kad kaip nėra taip paprasta apibrėžti, kas yra „grožis“ vienu ar dviem sakiniais, taip neįmanoma vienu sakiniu apibūdinsi ir tokį kultūrinį reiškinį. Daugeliui gotika asocijuojasi tik su juoda spalva ir nuolatine depresija. Tačiau gotika aprėpia daug daugiau – tai kultūra, apimanti muziką, meną, literatūrą, kiną, madą ir visą žmogaus veiklą, susijusią su kūryba.

Gotikinio judėjimo istorija ir esmė
| |

Gotikinio judėjimo istorija ir esmė

Gotikinis judėjimas, gotikinė subkultūra, ar kokiu kitu vardu tai pavadintume, – mūsų dienomis įgauna didelį populiarumo pagreitį, pop kultūros rykliams susidomėjus keistu groteskišku imidžu, bei tikrai plataus spektro muzika. Tačiau pop kultūra tėra money making machine, pernelyg nesirūpinanti pačio judėjimo esme – apsiribojanti juodų nagų ir latekso įvaizdžiu, bei teenage lygio mirties ir angst temomis dainų tekstuose. Gotikinis judėjimas, kaip subkultūra pradėjo formuotis 70’ųjų pabaigoje, ir unikalių savybių dėka tapo pilnai save “išlaikantis”, jis niekada nesikreipė į show biznio magnatus ir nekoregavo savo įsitikinimų jiems panorėjus. Samprata ‘Gotika’ – tai daugelio amžių ir kultūrų suformuotas palikimas ir aš pamėginsiu kiek įmanoma glausčiau apžvelgti tai, kas sukūrė Gothic subkultūrą, jos pagrindinius principus, bei priežastis, verčiančias dažną ne pirmus metus “juodojoje scenoje” esantį asmenį sarkastiškai šypsotis stebint pop kultūros bandymus matuotis spygliuotus antkaklius, sidabrinius ankh’us bei klijuoti savo žvaigždutėms “naujų atradimų” etiketes.

Gotai – kas jie?
| |

Gotai – kas jie?

Sunku paaškinti kas yra gotas… Daug gotų – daug skirtingų supratimų apie tai, kas yra gotika, kadangi ši subkultūra grindžiama (bent jau turėtų būti) individualumu, nors taipogi yra ir bendrų dalykų. Individualumas čia suprantamas kaip asmenybės išraiška, t.y. kūrybiškumas, masių kultūros atmetimas, pasaulėžiūra, grindžiama asmeniniu patyrimu, etc. Dėka tuščios masių kultūros pagimdytų ekscentriškų “žvaigždžių” (Marilyn Manson, Him, etc.), deklaruojančių meilę tamsai, o tuo pačiu, neatskiriamai ir velniui (kaip gi efektingiau patrauksi maištaujantį, sužeistą ir nesubrendusį jauną žmogų) visi gotai pradėti tapatinti su satanistais. Be to, tam pasitarnavo ir įvykis JAV, kai mokykloje buvo nušauti keletas žmonių, o žudikai – Mansono gerbėjai ir taip siejantys save su gotais. Nemanau, kad turėčiau aiškinti, kaip kvaila visus gotus dėl to apšaukti satanistais ar žudikais. Bet labai gaila, kad tokie įvykiai formuoja visuomenės požiūrį ir stereotipus per masinės informacijos priemones… Jei jau tenka garbė atstovauti gotams, tai kalbėsiu apie asmeninį gotikos supratimą. Pradėsiu paneigdama kai kuriuos žmonių turimus stereotipus apie gotiką ir gotus. Pirmiausia, gotu nedaro juoda apranga. Juodai rengtis ir vadinti save gotu gali eilinis pižonas, dabartinės mados patrauktas į gotikinę subkultūrą. Mat taip galima atkreipti dėmesį į save – tipo ne tokį kaip visi.

69 taisyklės kurių privalo laikytis visi tikri gotai
| |

69 taisyklės kurių privalo laikytis visi tikri gotai

1. Tikras gotas privalo rengtis tik juodais drabužiais.
2. Kartais prie jų galima priderinti kitus tamsių atspalvių drabužius, bet juoda spalva goto garderobe turi vyrauti.
3. Gotas gali šypsotis ne ilgiau kaip 30 sek. Ir tik liūdnai ar ironiškai.
4. Juoktis gotui galima tik pamačius mažus vaikus, bandančius tapti tokiu kaip jis, bet ne ilgiau kaip 5 sek. Baigus juoktis, veide turi likti liūdna šypsena.
5. Tikras gotas kapinėse turi lankytis bent kartą per savaitę.
6. Patartina į kapines atsinešti negyvų gėlių ir butelį raudono vyno.
7. Jei parduotuvėje nėra raudono vyno, negalima jo pakeisti niekuo kitu ir pakanka gėlių.
8. Kapinėse punktai 2 ir 3 netaikomi. Negalima nei šypsotis, nei juoktis.
9. Nuėjęs į koncertą gotas turi stovėti atokiai nuo visų ir nejudėdamas klausytis muzikos.
10. Jeigu gotui patinka kūrinys, jis gali keletą kartų linktelėti galvą į taktą.
11. Sunkus atvejis, kai daug tikrų gotų susirenka vienoj patalpoj ir stengiasi būti atokiau vienas nuo kito. Tokiu atveju leidžiama būti ne taip atokiai kaip numatyta.
12. Gotai turi skaityti tik gotiškai literatūrai priskirtas knygas.
13. Patartina porą jų su savimi nuolat nešiotis ir pasidėti šalia savęs kur nors atvykus.
14. E. Alano Po bei kitų svarbesnių kūrėjų patinkančias mintis reikia įsiminti ir kartais įterpti savo kalboje.
15. Gotas turi kiek įmanoma mažiau kalbėti.

GOTIKA – tai tamsesnioji žmogaus pusė
| |

GOTIKA – tai tamsesnioji žmogaus pusė

Viskas prasidėjo apie 1977 m. Anglijoje. Tuo metu susikūrė klubas BatCave, jame koncertavo pradedančios pankų grupės, kurių muzikantai kartu buvo ir gotikos pradininkai. Tame klube nuolat vyko įvairiausi vakarėliai, į kuriuos būdavo galima įeiti tik kažkaip neįprastai atrodant. Žmonės dažniausiai ateidavo visaip nusigrimavę, išsidažę juodai veidus, persirengę vampyrais ir pan. Tai buvo lyg pastovus Helloveeno vakarėlis. Klube ėmė koncertuoti tokios grupės kaip Bauhaus, Siouxsie and the Banchees, The Cure (viena žymiausių gotų muzikos grupių pasaulyje). Po to atsirado šiek tiek kitokia muzika, tamsesnė, švelnesnė, niūresnė. Kadangi visa ši subkultūros istorija prasidėjo daugiau ar mažiau iš punk stiliaus, tik po to atsirado vadinamieji dark punkai. Tuo metu gotai atrodė kaip pankai: apiplyšę, jų skiauterės lyg varnų lizdai – tuo skyrėsi nuo paprastųjų pankų su stačiom skiauterėm. Vėliau susiformavo daug kitų pakraipų. Atsirado istorinių elementų, pvz., iš viduramžių – pūstos suknelės, aristokratiškai balta oda. Lietuvoje gotų subkultūros užuomazgų atsirado apie 1988–1990 metus, kuomet komunizmas ėjo į pabaigą, žmonės tapo šiek tiek laisvesni.1992 m. Tauragėje pasirodė laikraštukas „Nevilties dinastija“. Žiūrint iš muzikinės pusės, Lietuvoje tokios tamsesnės subkultūros pradininku galima minėti A. Mamontovą ir vieną iš jo pirmųjų albumų „Gali skambėti keistai“.

Po nutrūkusios draugystės su žiogu gotė ketina išprotėti
| |

Po nutrūkusios draugystės su žiogu gotė ketina išprotėti

„Rašau dienoraštį, kuriu eiles. Taip išreiškiu save. Mano kūryboje atsispindi savotiškas požiūris, savotiški niuansai“ (jau kad savotiški tai tikrai ir dar tokie… sunkiai suvokiami), – pasakojo mergina. Simono Daukanto vidurinės mokyklos moksleivė pradėjo kurti eiles, kai ėmė domėtis gotika. Iloną gotai žavi savo melancholija, tamsuma. Mergina, pasak jos, rašo daugiau banalius eilėraščius. Tai, anot jos, yra savotiški kliedesiai. „Rašau ir vienoje literatūrinių kūrinių svetainėje“, – gyrėsi jaunoji rašytoja (tai kad ten visiškai visi savo kūrinius gali skelbti). Vilnietė savo stiliumi „prijaučia“ gotams, bet pati gote netapo, nes tai per daug depresuojantys žmonės (neapsisprendus dar). Mergina dažniausiai rengiasi juodai (gedulas„), klauso gotikinio roko, o taip pat pagonių metalo ir „Kulgrindos“ (čia tokia grupė). „Gotai – niūrūs žmonės, jie linkę analizuoti (matematikai irgi linkę analizuoti), tai atsispindi ir jų muzikoje. Dainų žodžiai susiję su mistikos, mirties temomis, paslaptingumu ir krauju“, – pasakojo mergina. Panelė papuošalus darosi pati arba perka tokius, kokių kiti neturi. Tai padeda merginai būti išskirtinei. „Talismano neturiu. Nenoriu labai prisirišti prie daiktų, nes, juos pametus, būtų labai skaudu“, – pasakojo Ilona.