| | | |

FOJE – biografija

1983-iųjų metų rudenį Andrius Mamontovas (vokalas, mušamieji), Arnoldas Lukošius (klavišiniai) ir Darius Tarasevičius (boso gitara) Vilniaus 18-oje vidurinėje mokykloje (dabar Antakalnio vidurinė) įkuria grupę “Sunki muzika”. Po kelių mėnesių prie grupės prisijungia Algis Kriščiūnas (mušamieji), todėl Andrius palieka būgnus ir į rankas paima gitarą. 1984-aisiais “Sunki muzika”, pervadinta į FOJE, dažniausiai koncertuoja kitose Vilniaus mokyklose bei studentų šventėse. Grupės repertuare atsiranda vėliau išgarsėjusios dainos: “Kitoks pasaulis”, “Liūdesys”, “Krantas” ir “Vaikystės stogas”. 1985-aisiais FOJE įrašo savo dainas Vilniaus plokštelių studijoje. Tais pačiais metais grupę palieka A.Kriščiūnas ir D.Tarasevičius. Andrius su Arnoldu suranda naujus muzikantus: Romą Rainį (boso gitara) ir Eugenijų Pugačiuką “Genį” (mušamieji). FOJE repetuoja Vilniaus inžinierinio statybos instituto patalpose ir koncertuoja studentų šventėse. 1986-ųjų pradžioje prie grupės prisijungia Darius Burokas (boso gitara) ir Romas Rainys tampa solo gitaristu. Grupė įrašo tris labai svarbias savo biografijos dainas: “Distancija”, “Saugok vaikystę” ir “Laužo šviesa”. Įrašų metu prie FOJE prisijungia saksofonistas Saulius Valikonis.Vilniuje įvykęs festivalis “Lituanica-86” atveria grupei duris į populiarumą. Po sėkmingo ir visų pastebėto pasirodymo FOJE sulaukia kvietimo nusifilmuoti muzikiniame Lietuvos kino studijos (LKS) filme “Kažkas atsitiko”. Andrius su Arnoldu išeina į kariuomenę, tačiau tai nesutrukdo grupės lyderiui kelioms dienoms ištrūkti į Vilnių ir kartu su kitais FOJE nariais pasirodyti Vilniaus Kalnų parke specialiai filmavimui surengtame koncerte, į kurį susirenka iki tol Lietuvos roko koncertuose nematytas žiūrovų skaičius (apie 20 000).

| | | |

Pats pirmas kada nors išspausdintas grupės FOJE interviu

Vilniaus Inžinieriniame Statybos Institute pradėjo savo kelią ansamblis “Hiperbolė”. Ten pat vyko ir pirmosios “Saulės Laikrodžio” repeticijos. O kas dabar jų įpėdinis? Kieno kelias prasideda ten pat, kur ir “Hiperbolės” bei “Saulės Laikrodžio”, kelias, įvedęs į didžiojo muzikos pastato. Šiuo metu čia įsikūrusi estradinė grupė “Fojė”, kurios gitaristas, dainininkas, taip pat muzikos ir tekstų autorius Andrius Mamontovas sako: – Nors mes muzikuodami naudojamės ta pačia pirmtakų palikta aparatūra, tačiau stengiamės nekartoti to, kas jau buvo, ir todėl mūsų nereikia lyginti nei su “Hiperbole”, nei su kuo nors kitu. Grupė įsikūrė 1983 m., kada visi tuometiniai jos nariai mokėsi Vilniaus 18-osios vidurinės mokyklos dešimtoje klasėje. Dabar iš anuometinės sudėties be Andriaus liko tik klavišiniais grojantis Arnoldas Lukošius, kuris pasakoja: – Mūsų mokyklos saviveiklininkai visada pirmaudavo. Ir ta saviveikla buvo ištempta ne dirbtinai, per prievartą. Ne, 18-oje vidurinėje moksleiviai organizuodavosi patys, ir niekas mūsų nevaržė, leido patiems reikštis.

| | | |

Keli faktai apie FOJE

Pirmasis koncertas – pirmajame grupės koncerte, kuris įvyko 1983 metų Lapkričio mėnesio pradžioje Andrius Mamontovas grojo mušamaisiais ir dainavo, darius Tarasevičius dainavo ir grojo boso gitara, o Arnoldas Lukošius muzikavo klavišiniais instrumentais. Jie atliko dvi dainas, kurių viena- “Sunki Muzika” (žodžiai A.Baltakio, muzika A.Mamontovo) dainavo Andrius o kitą – “Švininiai Sapnai” (žodžiai A.Lukošiaus, muzika D.Tarasevičiaus) dainavo Darius. Nuo tada beveik puse metu grupė vadinosi Sunki Muzika. 1986-ųjų metų Balandžio vidury, Vilniaus Plokštelių Studijoje, FOJE per vieną dieną pilnai įrašė ir suvedė tris labiausiai grupę išpopuliarinusias dainas: “Laužo Šviesa”, “Distancija” ir “Saugok Vaikystę”. Pirmas FOJE koncertas už Vilniaus miesto ribų, buvo 1986-ųjų metų Sausio mėnesį Taujėnuose, kur grupė kaip honorarą už pasirodymą gavo dėžę obuolių. Tame pačiame koncerte Algis Kriščiūnas vienintelį kartą FOJE istorijoje grojo sintezatoriumi… Daina “Laužo Šviesa” buvo sukurta Andriui skrendant lėktuvu iš Palangos į Vilnių 1985-ų metų Spalio mėnesį. Vėliau FOJE nariai įkalbinėjo jį šią dainą groti nes pats autorius buvo įsitikinęs, kad ji “be ryšio”… Tos pačios kelionės metu Andrius Mamontovas sukūrė muziką kitai, tik po 10-ies metų išpopuliarėjusiai dainai “Saulės Miestas”.