| |

Mokomės… vaikščioti

Apie 180 tūkstančių kilometrų – tokį atstumą savo kojomis mes nueiname per gyvenimą. Tai yra puspenkto karto aplink ekvatorių. Kai kuriems žmonėms tai – menkas malonumas, nes kiekvieną žingsnį lydi skausmas. Dėl to dažniausiai būna kalti netinkami batai arba netaisyklinga eisena. Pasekmės pasireiškia ne tik jautrių kojos sąnarių pokyčiais, bet ir galvos, nugaros, sprando skausmais. Faktiškai nuo ankstyvos vaikystės mes vaikštome avėdami standžius batus ant lygaus pagrindo. Tai per daug išvargina kojų raumenis, nes jos sukurtos natūraliems judesiams. Juos mes atliekame, kai basi einame per nelygią žemę, pavyzdžiui, pievą, smėlį, akmenis, dirvą. Bet tai darome vis rečiau. Dauguma geriausiu atveju – kartą per metus pliaže. Kai sunyksta pėdos raumenys, išlinkimas netenka atramos, tuomet pėda deformuojasi: per daug iškyla, išsiplečia ar tampa plokščia. Per ankšti batai arba per aukšti kulniukai kenkia visai pėdai. Dėl to išauga kauliukai, skausmingai iškrypsta didysis pirštas, atsiranda nuospaudų, sukietėjimų. Dar vienas rizikos veiksnys: sunkių rankinių nešiojimas ir ilgas sėdėjimas prie kompiuterio, nuo kurio neretai pakinta laikysena ir pradeda kamuoti sprando bei nugaros raumenų skausmai. Todėl daug žmonių vaikšto susikūprinę, susikaustę arba nesąmoningai atsargiai statydami kojas, nes atskirų raumenų įtampa ir skausmas reiškia netolygų kūno svorio pasiskirstymą, kuris persiduoda ir į kojų raumenis. Ir atvirkščiai: eisena daro įtaką visam organizmui.

| |

Tinkama avalynė gerina pėdų raumenų tonusą

Ortopedai rekomenduoja „Crocs” avalynę dėl elastingumo. Ši savybė suteikia galimybę dirbti pėdos skliautą formuojantiems raumenims. Vaikams, kurių pėdos skliautas dar vystosi, geras raumenų tonusas – viena iš sąlygų užkirsti kelią plokščiapadystei. Plokščiapadystė – tai pėdos deformacija. Ji būna įgimta (stabili) 4-5 proc., o įgyta (mobili) – apie 95 proc. visų atvejų. Pėdų skliauto vystymasis priklauso nuo amžiaus, raumenų tonuso tipo, gyvenimo būdo ir fizinio aktyvumo. Iš unikalios „Croslite” medžiagos pagaminti „Crocs” batai ne tik stilingi bei patogūs, bet ir pasižymi ortopedinėmis savybėmis. „Svarbiausia „Crocs” batų savybė – elastingumas. Kitaip nei kiti kieti batai, Crocs‘ai „eina” kartu su pėda, neleisdami jai pavargti. Elastingumas suteikia galimybę treniruoti pėdos raumenis, kurie formuoja taisyklingą pėdos skliautą”, – teigė med. m. dr. Kęstutis Saniukas, Vilniaus universiteto vaikų ligoninės Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro vadovas. „Crocs” avalynė vaikams profesionalų taip pat vertinama dėl lengvumo. „Crocs” modelis sveria 30-50 gramų ir neapsunkina vaiko eisenos bei fizinio aktyvumo. „Crocs” batus darbe avintis dr. K. Saniukas pasakojo, kad teigiamą poveikį taip pat turi masažuojantis avalynės padas. „Suaugusiems jis neturi įtakos plokščiapadystės profilaktikai, tačiau gerina kraujotaką ir mažina skausmą”, – pasakojo jis. Tai patvirtina atlikti ergonominiai tyrimai.

| |

CROCSai: batai su charakteriu

Jų nekenčia arba myli, iš jų juokiasi arba žavisi – pasaulį krečia crocsomanija. Mylintys internete kuria forumus ir gali ištisas dienas diskutuoti apie jų privalumus, nekenčiantys… taip pat kuria forumus ir piktinasi jais. Aišku viena: CROCSai – tai batai, kurie nepalieka abejingų. CROCSai iš pirmo žvilgsnio šokiruoja. Šokiruoja ir iš antro – griaudami stereotipus, kokia turi būti avalynė. Tradicinės CROCSų klumpės greičiau panašios į kaliošus su skylutėmis, o ne į avalynę, kurią norėtum matyti ant savo išpuoselėtų kojų. Gražiais jų nevadina net patys didžiausi gerbėjai. Epitetai, kurių jie sulaukia, patys įvairiausi: linksmi, įdomūs, keisti, bet dažniausiai – patogūs. Ir atsirado jie anaiptol ne pigumo ir paprastumo ieškant . Turtingi amerikiečiai jachtų savininkai, visuomet susirūpinę prabangių denių švara ir savo sveikata, 2002 metais užsakė sukurti specialią avalynę, kuri būtų patogi kojai, neslidinėtų ir neteptų denio, neskęstų ir kartu būtų išskirtinė. Taip atsirado CROCSai. Vos pasirodę CROCSai tapo tokie populiarūs, kad juos puolė padirbinėti visame pasaulyje. Tačiau pakaitalai netikri lyg krokodilo ašaros, nes tikrieji CROCSai gaminami iš specialios croslite medžiagos, kurios sudėtis laikoma paslaptyje kaip ir Coca-colos receptas. Iš croslite pagaminti batai tokie minkšti ir tvirti, kad, kaip juokauja gamintojai, greičiau atsibosta negu nusidėvi, ir kartu tokie lengvi, kad visiškai nejuntami ant kojų, nes sveria vos 30 g (ledų porcija sveria 120 g!).

|

Kaip ir kur laikyti batus?

Parėję į namus, pirmiausia nusiauname batus. Vasarą lengvabūdiškai numetame basutes arba mokasinus, žiemą sunkiai nuo kojos numauname ilgaaulius arba sunkius storapažius batus. Mūsų klimato ypatumai kiekvienam sezonui verčia turėti bent jau po dvi poras batų, ir visus juos reikia kažkur laikyti. Ar užtektų batus tiesiog sudėti į dėžutes ir jas užkelti į antresoles? Ne, neužtenka. Pirmiausia, tokiomis sąlygomis laikomi batai beveik neturi galimybių išlikti gražūs, antra, tarp viso kalno dėžučių po pusės metų sunku rasti net pačias mėgstamiausias basutes. Mūsų kojų apavas nusipelno geresnės lemties, tai yra, specialiai apgalvotų ir suprojektuotų batų saugojimo ir laikymo vietų, kurios prailgins jų amžių ir suteiks būstui civilizuotą išvaizdą. Aišku, idealus variantas būtų tuomet, kai batai būtų laikomi atskirame kambaryje arba apatinėse jūsų drabužinės lentynose. Kai kuriuose šiuolaikiniuose naujos statybos namuose šalia drabužinių yra projektuojamos ir atskiros patalpos batų laikymui – juose būtinai yra sumontuota ventiliacijos ir apšvietimo sistemos, kai kada kliento pageidavimu sukuriamas specialus drėgmės ir temperatūros rėžimas, kuris būtų optimalus išskirtinių batų, pagamintų iš itin brangios odos, laikymui. Kita vertus, toli gražu ne kiekvienas turi galimybę sukaupti keleto šimtų batų porų kolekciją, kokią, pavyzdžiui, turi dainininkė Cher arba modelis Kate Moss, todėl daugumai mūsų užteks apsispręsti, kur mažame bute laikyti 10-20 porų batų.

|

Brangūs batai — iš Italijos ar iš rūsio?

Į redakciją atėjo šiaulietė Laura, nešina ką tik nusipirkta batų pora. Moteris buvo šokiruota, kai pirkdama pastebėjo, kad dviejų, iš pirmo žvilgsnio, vienodų batelių porų kaina skiriasi, tik vėliau pastebėjo, kad skiriasi ir avalynę pagaminusių firmų pavadinimai. Ar gali būti, kad garsios firmos gamina beveik vienodų modelių batus? O gal tai — pogrindžio batsiuvių darbas, tik užklijuotos garsios etiketės? Laura pasakojo batus „Danijos“ parduotuvėje pirkusi balandžio 4 dieną. Išsirinkusi patikusius klasikinius batelius už 229 litus, ji paprašė pardavėjos atnešti pasimatuoti kitą batą. Pardavėja atnešė naują porą, tačiau Laura pastebėjo, kad ant dėžutės užrašyta didesnė kaina — 249 litai. „Paklausiau pardavėjos: kaip čia gali būti — batai tokie pat, o kaina didesnė? Pardavėja sutriko, tačiau apžiūrėjusios batus, pamatėme, kad ant brangesniosios poros yra užklijuota firmos “Lorenzo“ etiketė, ant pigesniųjų — “Tamaris“. Buvau šokiruota. Kaip gali garsios firmos kopijuoti viena kitos modelius? O gal bateliai pagaminti kur nors Pabradėje?„ — sutrikusi klausė šiaulietė.

|

„Viva batų“ tinklo parduotuvės

Ne vienas savo kailiu patyrė, kaip sudėtinga išsirinkti tinkamus batus. Dažnai tenka apeiti ne vieną parduotuvę ir išsimatuoti dešimtis porų, kol randate tokią, kuri ir kojai tiktų, ir akiai patiktų, ir piniginė prieš naują pirkinį per daug neprotestuotų. Galima lakstyti po miestą, ieškant idealios batų poros, o galima užsukti į „Viva batų“ tinklo parduotuvės. Kodėl? Platus pasirinkimas, jaukios salės, kuriose patogu tiek išsirinkti, tiek matuotis avalynę, paslaugūs pardavėjai, padėsiantys jums susigaudyti pasiūlos gausybėje ir rekomenduosiantys geriausiai tinkančias batų priežiūrai priemones, – ar to dar maža? „Viva batų“ partneriai – tiek garsios firmos („COXX Borba“ – Portugalija, „Adelchi“, „Effegi“, „Alba Moda“, „Respect“ – Italija, „Fluchos“, „Ana Bonilla“, „Pikolinos“ – Ispanija, „Ara“, „Rieker“ – Vokietija), tiek ir mažiau žinomos, tačiau gaminančios geros kokybės batus. Tarp šių firmų modelių rasite tinkančių ir ilgoms iškyloms pėsčiomis, ir aukštuomenės pobūviams. Daugiausia tai gaminiai iš natūralios odos, taip pat tekstilės. Turbūt niekam nereikia aiškinti, kad būtent natūralios medžiagos geriausiai leidžia kvėpuoti mūsų odai, nesunkiai prisitaiko prie pėdos ypatybių. Jei nutarėte įsigyti madingos avalynės porą, visai neprivalote avėti gražius iš pažiūros, tačiau nepatogius batus, ir kiaurą dieną kamuotis kojų skausmu. „Viva batų“ principas – „Neatsisakyk savo pomėgių“: sveikata, komfortas ir stilius gali būti pukiai suderinti.

|

Perkame žieminius batus išmintingai!

Kai perkame žieminius batus, mums iškyla krūva klausimų: ar jie bus madingi šį sezoną, ar patogūs, ar šilti, ar nepraleis drėgmės bei šalčio, ar bus patvarūs. Į ką reikia atkreipti dėmesį perkant batus žiemą, kad po to netektų gailėtis pirkiniu? Perkant batus šaltajam sezonui, visų pirma avalynę rinkitės ne pagal mados tendencijas, o atsižvelgdamos į patogumą. Geriausiai rinkitės patogius batus žema pakulne, o jei labai trokštate atrodyti aukštesne – batus ant platformų. Aukštakulniai – taip, tai seksualu ir elegantiška, tačiau per daug ekstremalu. Juk nėra jokio malonumo vaikščioti gatvėmis visą laiką bijant paslysti ant ledo arba nusilaužti kulniuką? Žiemą, kai lauke būna minusinė temperatūra ir žvarbūs vėjai, greičiausiai nušąla žmogaus galūnės. Todėl kojų šilumai reikia skirti ypatingą dėmesį. Jei norite kuo mažiau šalčio praleidžiančių ir patvarių batų, rinkitės odinius batus. Taip pat pirkite batus su viduje esančiu kailiuku. Žieminius batus pirkite vienu dydžiu didesnius, net jeigu nesiruošiate nešioti storų vilnoninių kojinių. Žiemą nešiojant avalynę kojos turi jaustis šiek tiek laisviau – tuomet jos mažiau šals.

|

Ar visada kalti tik batai?

Atvėso orai. Atvirus vasarinius batus tenka keisti šiltesniais, uždarais. Ir tai daugeliui moterų tampa rimta problema – mėgstama, madinga avalynė, pasirodo, visai netinka jų išplatėjusioms, skausmingoms pėdoms. Kodėl vienų moterų pėdos visą gyvenimą išlieka siauros ir dailios, o kitų ima platėti ir deformuotis net ankstyvoje jaunystėje. Kalti genai, kurie net devyniais dešimtadaliais atvejų lemia priekinės pėdos dalies išplatėjimą, kojos didžiojo piršto nukrypimą į šoną ir jo pamate atsikišantį skausmingą gumbą, atsirandantį dėl pirmo piršto pamatinio pirštakaulio-padikaulio sąnario deformacijos ir minkštųjų audinių uždegimo. Kartais vidinėje pėdos dalyje prie piršto pagrindo susidaro skausminga nuospauda arba net išopėjimas, kurį sugydyti nėra taip paprasta. Dažniausiai žmonės, turintys šią problemą, sunkiai pritaiko sau avalynę. Nauji batai spaudžia ir vargina koją tol, kol jie ištampomi pagal pėdos deformacijas. Be medicininės, yra ir kosmetinė šios ligos pusė: visi žinome, kaip dailiai atrodo gamtos sukurta sveika pėda ir kaip ji gali deformuotis dėl šios patologijos, medicinoje vadinamos Hallux valgus. Efektyvus būdas koreguoti pėdą yra operacija. Įvairūs įtvarai bei įdėklai tarp pirštų yra tik laikinas ir neefektyvus gydymo būdas, iš dalies suteikiantis tam tikrą laikiną komfortą, bet negalintis ištaisyti pėdos deformacijos.

|

Avalynė

Avalynė saugo mūsų kojas nuo nepageidaujamo aplinkos poveikio (aukštos ir žemos temperatūros, mechaninio pažeidimo, purvo). Tačiau netinkamai parinkta avalynė gali pažeisti pėdą, turėti įtakos odos ir nagų susirgimams. Avalynė turi būti 10-15 mm ilgesnė už pėdą. Tad perkant batus atkreipkite dėmesį, kad didysis kojos pirštas nesiremtų į bato smaigalį. Iš viršaus batas taip pat neturi spausti pėdos ar pirštų – tai sutrikdo jo kraujotaką. Reikėtų vengti avėti ankštą ir siaurą avalynę, nes ji pakeičia normalią pėdos formą, sumažėja sąnarių paslankumas. Avint batus su aukštomis pakulnėmis (kulniukais), sutrumpėja užpakaliniai ir atsipalaiduoja priekiniai blauzdos raumenys bei pėdos raiščiai. Koja netenka stabilumo, nes svorio centras pasislenka į priekį, o pėda remiasi tik į pakulnę bei sulenktus pirštus. Avalynės su aukštais kulniukais atramos plotas 30-40% mažesnis, todėl galima lengviau patempti raiščius, net išnarinti čiurnos sąnarį. Ypač nepatartina tokia avalynė paauglėms, nes ji pakeičia normalią laikyseną, skatina stuburo iškrypimą bei trikdo dubens kaulų formavimąsi. Tinkamiausias pakulnės aukštis vyrams – 20-30 mm, moterims – 20-40 mm, vaikams (priklausomai nuo amžiaus) – 10-30 mm. Bato smaigalio forma ir plotis turėtų atitikti pėdos formą. Vaikų avalynė turėtų turėti supinatorius, formuojančius pėdos skliautą ir saugančius nuo plokščiapadystės.

|

„Viva batai“

„Viva batai“ – sėkmingas batų mažmeninės prekybos tinklas. Pirmoji šio tinklo parduotuvė sostinėje buvo atidaryta prieš penkerius metus. Šiuo metu didžiuosiuose Lietuvos miestuose veikia 14 „Viva batų“ parduotuvių. Sparčią parduotuvių tinklo plėtrą lėmė dėmesys klientui, planinga rinkodara bei sėkmingai parinkta vieta prekybos salonams. Šiuo metu „Viva batų“ parduotuvėse prekiaujama daugelio garsių Europos gamintojų produkcija, kuri užsakoma prestižinėse avalynės mugėse. Mūsų pirkėjas, įsigijęs mėgstamus batus, gali išsiskirti ir jaustis patogiai. „Viva batų“ parduotuvių tinklui batus nuolat pristato 50-70 žymių tiekėjų iš Europos ir Tolimųjų Rytų. Su pastaraisiais tiekėjais mūsų tinklas dirba be tarpininkų. Batų kolekcijos yra atnaujinamos kas 2 savaites kaskart užsakant po mažiausiai 20 naujų batų modelių. Užsakoma nedidelėmis partijomis, kad pirkėjams galėtume garantuoti tikrą, o ne tariamą išskirtinumą. Prekiaujame ne tik moteriška ir vyriška avalyne, bet ir jos priežiūros priemonėmis, taip pat – kokybiška odine galanterija. Batų kainos „Viva batų“ salonuose svyruoja nuo 100 iki 400 Lt už porą.