Žydų turto sąraše – prabangūs pastatai

Žydų bendruomenė, vasario pabaigoje Vyriausybei įteikusi grąžintino turto sąrašą, Vilniaus senamiestyje ir centre norėtų atgauti apie 100 pastatų, nors jų religinei bendruomenei priklausė ne daugiau kaip 29.

Premjerui Algirdui Brazauskui pateiktame žydų norimo susigrąžinti nekilnojamojo turto Lietuvoje sąraše yra 438 pastatai, iš kurių net 266 įrašyti pirmą kartą. Premjero patarėjo Viliaus Kavaliausko teigimu, Vilniaus senamiestyje ir centre žydai norėtų atgauti apie 100 pastatų, tačiau dabar yra aišku, kad religinei bendruomenei galėtų būti grąžinta ne daugiau kaip 29.

Kaip antradienį rašo „Respublika”, oficialus sąrašas slepiamas, tačiau, dienraščio žiniomis, į grąžintino turto sąrašą žydų bendruomenė įtraukė ne vieną švietimo ir gydymo įstaigą, kapitališkai suremontuotus prestižinius sostinės viešbučius bei restoranus.

Straipsniai 1 reklama

Į žydų taikiklį pateko Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla Islandijos g., sostinės Paslaugų ir verslo centras Pamėnkalnio g., Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas Vokiečių g.

Manoma, kad žydų religinė bendruomenė pretenduoja ir į Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakultetą J.Basanavičiaus g., Žvėryne įsikūrusią Respublikinę universitetinę ligoninę – Vaiko raidos centrą – ir net laidojimo namus Olandų g.

„Pats didžiausias iš norėtų atsiimti – Kultūros ministerijos pastatas – į žydų pateiktus sąrašus buvo įtrauktas net tris kartus, tačiau naujajame sąraše jo nėra – prieš karą jame įkurtas Žydų liaudies bankas nebuvo religinės bendruomenės turtas”, – teigė premjero patarėjas V.Kavaliauskas.

„Suprantu, kad žydai prašo atiduoti daugiau pastatų, nei jiems galėtų priklausyti dėl paprastos priežasties – o gal pavyks? Tokius norus mes vertiname draugiškai ir geranoriškai, tačiau šiuos klausimus reikia išspręsti teisingai”, – pabrėžė patarėjas.

Manoma, kad žydų religinę bendruomenę ypač traukia aukso vertės sklypuose Vilniaus senamiestyje įsikūrę verslininkų kapitališkai suremontuoti viešbučiai ir restoranai „Ida Basar”, „Grybo namai”, „Radisson SAS Astorija” ir t.t.

Restorano ir svečių namų „Ida Basar” savininkė Henrita Kontrauskienė sakė apie žydų ketinimus atsiimti verslininkams priklausantį pastatą girdėjusi ne kartą, o pirmajame religinės bendruomenės pateiktame sąraše mačiusi ir šios įstaigos adresą.

„Pastato, į kurį per kelis etapus investavome milijonus litų, vertė yra vienas dalykas, o kas apskaičiuos mūsų negautą pelną ar sužlugdytą verslą. Tačiau esame ramūs dėl ateities todėl, kad nemanome, jog dabar yra Stalino laikai, kai buvo galima ateiti ir atimti nuosavybę. Norisi tikėti, kad gyvename realiame pasaulyje ir „Ida Basar” įmonė nesulauks tokios valdžios „dovanos”, – svarstė H.Kontrauskienė.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *