Tyrimas: „runkeliai“ dievina Paksą, inteligentės – Adamkų

„Lietuviai mėgsta vaikščioti į pirtį, yra neįtikėtini homofobai, bet ne rasistai. Ir net 32 proc. lietuvių yra pesimistai“, – komentuodamas vartotojų elgsenos pažinimo tyrimo „Lietuvos anatomija“ rezultatus, sakė komunikacijos konsultantų agentūros „VRP Hill & Knowlton“ vykdomasis direktorius Mykolas Katkus.

Išnagrinėję lietuvių įpročius, pomėgius, požiūrius, tyrimo autoriai sudarė Lietuvos linkmių žemėlapį. Pristatydamas jį, M. Katkus išskyrė pagrindines kategorijas – kaimiečius ir miestiečius, „runkelius“ ir inteligentus, katalikus ir ateistus.

Kaimiečiui patinka Medvedevas, miestietis dievina Adamkų

Straipsniai 1 reklama

Kaimiečių kategorijai tyrimo autoriai priskiria 16 proc. šalies gyventojų.

Tipinis kaimietis gyvena nedideliame miestelyje arba kaime, jo amžius nuo 15 iki 35 metų. Paprastai tai viengungis, jo asmeninės pajamos nesiekia 200 Lt. Drabužius ir avalynę jis perka turguje, nedaro nieko, kad išvengtų finansinės krizės, nesinaudoja bankų paslaugomis. Tipinis kaimietis įsitikinęs, kad naujasis Seimas pirmiausia turėtų nedidinti akcizo alkoholiui ir cigaretėms, didinti socialines išmokas, kompiuterizuoti mokyklas.

Daugiau kaip pusė kaimiečių svajoja išvažiuoti į užsienį.

Labiausiai jiems patinka tokios asmenybės kaip Dmitrijus Medvedevas, Dima Bilanas ir Šarūnas Jasikevičius. Mėgstamiausi jų prekės ženklai – „Ežys“, „Maxima“, „Norfa“, „Akropolis“, „Nokia“.

Šie žmonės neaukoja vargšams, per TV žiūri kriminalines laidas, sako, kad reguliariai žiūri BTV ir klausosi „Radiocentro“.

Beje, jie labiau nei miestiečiai rūpinasi išvaizda.

Kita, kaimiečiams priešinga, kategorija – miestiečiai – sudaro 6 proc. Paprastai jie gyvena viename iš didmiesčių, yra studentai arba jau turi aukštąjį išsilavinimą ir dirba vadovaujantį darbą, yra verslo savininkai arba specialistai. Pajamos vienam šeimos nariui viršija 1000 Lt.

Miestietis drabužius ir avalynę perka specializuotose parduotuvėse, vairuoja transporto priemonę ir visada užsisega saugos diržą, skaito delfi.lt ir supermama.lt, per TV žiūri publicistines, politines ir visuomenines laidas. Į užsienį miestietis dirbti nenori išvažiuoti. Jiems labiau nei kitiems patinka V. Adamkus, V. Landsbergis, D. Grybauskaitė, G. Nausėda, L. Donskis. Miestiečiui labiau nei kitiems patinka prekės ženklai „Horn“, „iPone“, „Apple“ „Torres“.

Krizės akivaizdoje į ateitį žiūri optimistiškai, atsisako ne pirmos būtinybės pirkinių, mažina skolas, rečiau valgo viešo maitinimo įstaigose.

Paprastai tipinis miestietis turi paėmęs paskolą ir apsidraudęs investiciniu draudimu. Jis vengia „greito maisto“ ir vartoja mažiau kaloringus produktus. Per pastaruosius 12 mėnesių patyrė stresą, nuotaikų kaitą ir energijos trūkumą. Nerimauja dėl klimato atšilimo, teikia pirmenybę ekologiškiems produktams, aukoja labdaringoms organizacijoms.

„Runkeliai“ kas mėnesį eina į pirtį

Pasak M. Katkaus, vadinamųjų runkelių Lietuvoje ne tiek daug, kaip manyta. Tyrimo autoriai šiai kategorijai priskyrė 15 proc. lietuvių. Paprastai jie gyvena mažame miestelyje ar kaime, jų pajamos vienam šeimos nariui neviršija 1000 Lt. Jie remia Paksą, balsuoja už partiją Tvarka ir teisingumas. Jie mano, kad Paksas buvo sąmokslo auka.

Tarp „runkelių“ daugiausia vyresnio amžiaus, tik vidurinį išsilavinimą turintys žmonės. Jie niekada nežaidžia kompiuterinių žaidimų, nesportuoja, nenaršo internete, niekuomet nesilanko populiariosios muzikos koncertuose, sporto varžybose, kavinėse. Tačiau būtinai kelis kartus per mėnesį eina į pirtį.

Per TV „runkeliai“ mėgsta žiūrėti koncertus, gyvenimo būdo, kriminalines laidas. Jie niekada nebendrauja su bendramoksliais, su draugais bendrauja retai, o su kaimynais – kasdien.

Drabužius, avalynę ir maistą jie perka turguje, kartą per savaitę nemažai išgeria. Jiems labiausiai patinka R. Paksas, V. Blinkevičiūtė, V.Uspaskichas, D. Grybauskaitė, V. Putinas, D. Medvedevas, Radži. Santaupas jie laiko namuose ir terminuotuose indėliuose.

„Runkeliai“ mano, kad naujasis Seimas pirmiausia turėtų atšaukti alaus reklamos draudimą per varžybas.

Jie nemano, kad Rusija kelia grėsmę Lietuvai. Nesutinka su teiginiais, kad V. Landsbergiu galima pasitikėti ir kad partizanai išgelbėjo Lietuvą.

Tarp inteligentų – kone vienos moterys

Tai vyresnio amžiaus aukštąjį išsilavinimą turintys gyventojai, daugiausia moterys. Jie sudaro 6 proc. Inteligentai remia V. Adamkų. O Lietuvos elitu laiko mokslininkus, kultūros ir visuomenės veikėjus.

Jie dirba valstybinėje įstaigoje, yra pilietiški, beveik kasdien skaito laikraščius. Be prezidento, jų mėgstamiausios asmenybės yra V. Landsbergis, D. Grybauskaitė, A. Kubilius, L. Donskis.

Inteligentai daugiau nei visi kiti naudojasi einamąja sąskaita ir terminuotais indėliais. Labiau nei visiems kitiems jiems patinka „Snoro“ ir „Swedbank“ prekės ženklai.

Inteligentai mano, kad V. Landsbergis yra vienas reikšmingiausių politikų, kuriuo galima pasitikėti, ir visai nesutinka, kad R. Paksas tapo sąmokslo auka.

Šie žmonės svečius namuose priima kartą per mėnesį ir rečiau.

Dažniausiai žiūri publicistines, visuomeninio ir politinio gyvenimo laidas, klausosi Lietuvos radijo. Didžioji inteligentų dalis nerūko.

Katalikus ir ateistus skiria Dievas

Esminis skirtumas tarp jų, kad vieni tiki Dievu ir vaikšto į bažnyčią, o kiti – ne.

Katalikai (jų net 32 proc.) laisvalaikiu niekada neskaito knygų, rečiau nei kiti kasdien ruošia maistą, neina pasivaikščioti į parką, žiūri žinias, kriminalines laidas, krepšinio varžybas. Jie reguliariai žiūri TV3 ir LNK, klausosi „Lietaus“ radijo stoties. Jie labiau nei visi palaiko „Žalgirį“, bet varžybas žiūri namuose.

Katalikai mano, kad nekilnojamasis turtas – saugi investicija.

Ateistai (10 proc.) kasdien mokosi ir kelia kvalifikaciją, tačiau retai skaito laikraščius ir rečiau nei visi kiti tvarko namus.

Jie mėgsta žaisti kompiuterinius žaidimus, neužsiima rankdarbiais. Mėgsta populiarius prekės ženklus.

Visas laidas žiūri mažiau nei visi, tačiau didesnė ateistų dalis naudojasi internetu savo reikmėms ir dažniau nei kiti lankosi youtube.com.

Lietuvos linkmenų žemėlapyje yra begalė kitų kategorijų: naujieji emigrantai (29 proc.), vargdieniai (24 proc.), neįtikėtinai didelė grupė homofobų (29 proc.), 5 proc. rasistų, 23 proc. „Žalgirio“ gerbėjų, rūkoriai (26 proc.), sovietikai (37 proc.), sovietų vaikai (10 proc.), pirtininkai (19 proc.) ir kiti.

Pasak M. Katkaus, kuriai kategorijai bepriklausytų žmonės, jie nėra kvailiai, bet mes kartais nesuvokiame jų veiksmų ir elgesio motyvų.

Gruodžio mėnesį atliktoje „Lietuvos anatomijos“ apklausoje dalyvavo daugiau kaip tūkstantis respondentų, jiems buvo pateikta daugiau kaip tūkstantis klausimų.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *