Pažadink savyje nugalėtoją! Arba drąsos pokyčiams vystymas

“Drąsa – tai darymas to, ko iš tikrųjų mirtinai bijai.”
John Wayne

Ar yra tiesioginis ryšys tarp drąsos ir gyvenimo pasiekimų? Ryšys tiesioginis! Jei nuolat elgsimės taip, kaip esame įpratę, ribosime savo augimą, nes nevystysime naujų įpročių. O šiame pasaulyje galioja universalus dėsnis; jei tu neaugi, vadinasi mažėji – nes niekas nestovi vietoje. Dauguma žmonių susikuria įprastą aplinką, kurioje jaučiasi komfortiškai ir daro viską, kad ją išsaugoti. Kuo toliau, tuo prireikia daugiau drąsos, kad priimti pokyčius.

Viskas pasaulyje nuolat kinta, vienintelis pastovus dalykas, tai pokyčiai. Tikroji drąsa – tai įprotis nuolat kurti ir priimti pokyčius.

Straipsniai 1 reklama

Pradėjote teikti Lietuvoje unikalią asmeninio koučingo paslaugą. Kas tai per metodas ir ką jis duoda?

Koučingas (coaching) tai naujausia asmeninio efektyvumo vystymo metodika, kuri padeda žmogui kurti savyje pokyčius. Koučingas tai sintezė: mentoriaus, kuris tiki Jūsų potencialu ir padeda išsikelti didesnius tikslus…..vadovo, kuris padeda išskaidyti didelį tikslą į tarpinius tikslus…..asmeninio trenerio, kuris padeda sėkmingai judėti pasirinktu keliu…. ir kolegos, kuris Jums duoda grįžtamąjį ryšį, padedantį nuolat tobulėti. Tiek sėkmingiausi pasaulio sportininkai, tiek didžiulių korporacijų vadovai vis dažniau kreipiasi į koučingo specialistus.

Ar pastebėjote, kad įkvepiantis tikslas mobilizuoja jūsų vidinius resursus? Ar pažįstamas jausmas, kai intensyviai beieškant problemos sprendimo – jis ateina netikėčiausiu metu netikėtoje formoje? Jei galėtume sąmoningai valdyti šias būsenas – įspūdingai padidėtų mūsų darbo efektyvumas, rezultatai bei pasitenkinimas atliekamu darbu.

Vaikystėje mes visi jautėmės ypatingi, turėjome begales svajonių. Jei vaikų darželio grupei užduosi klausimą “kas mokate šokti?” arba kas “mokate dainuoti?” – visa grupė džiaugsmingai pakels rankytes. Jei tą patį klausimą užduosi mokykloje dešimtokams – sulauksi žymiai mažiau entuziazmo ir pasitikėjimo. O jei būsi neatsargus ir paklausi gelžbetonio gamyklos cecho darbuotoją – gali sulaukti rimtų nemalonumų…Kur dingsta visi mūsų įgimti talentai? Mums taip dažnai kartodavo, kad gyvenimas yra sudėtingas, kad realybė yra kitokia ir ne visiems skirta būti sėkmingais ir laimingais, kad dauguma mūsų tuo patikėjo. O jei kartais tyliai prabyla sąžinės balsas, tai atsivertų pirmą pasitaikiusį laikraštį mes tvirtai įsitikinam: šiandien netikusi diena optimizmui. Tvirtai suspaudi rankose vokelį su 1500Lt ir skubi ten kur jauku ir saugu: namo ant sofutės valgyti bulvių traškučių ir žiūrėti publicistinių TV laidų, kuriose rasi daug patvirtinimų savo brangiems įsitikinimams – “aukštai šoksi, žemai krisi”, “sąžiningais būdais daug pinigų neuždirbsi”, “nuo paprastų žmonių niekas nepriklauso”. Tikrų tikriausia hipnozė.

Ir kuo ilgiau išbūname šioje hipnozės būsenoje, tuo sunkiau sukaupti drąsos, kad pralaužti savo komforto zonos sienas ir pažvelgti į akis įspūdingoms galimybėms. Viskas, kas už komforto zonos ribų – mums tampa nežinoma teritorija ir mes
išsiugdome įprotį bijoti ir vengti pokyčių – nes už kiekvieno pokyčio slypi nežinomybė.

Koučingo profesionalas padeda žmogui pažvelgti už jo komforto zonos ribų ir vizualizuoti norimus pokyčius – supažindinti su ta nežinoma teritorija ir pripratinti žmogų prie to naujo vaizdo. Koučingo techniką dėka, žmogus, lyg vaikišką dėlionę, pats sudėlioja naują ateities vaizdelį, panaudodamas esamos realybės gabalėlius. Po to, kai aiškiai vizualizuojame ateitį, tai nebėra nežinoma teritorija ir išnyksta baimė žengti pirmyn. Su specialisto pagalba mes ne tik mintyse sukuriame naują pasaulį, bet ir parsinešame iš jo strategijas ir instrumentus jį iš tikrųjų realizuoti. Koučingo šaknys yra didžiajame sporte. Pavyzdžiui, vizualizacijos techniką plačiai naudoja Kinijos olimpinė rinktinė.

Tačiau dažnai neužtenka sėkmingos vizualizacijos.

Per ilgą laiką mūsų viduje susiformuoja subasmenybės, kurios rūpinasi mūsų saugumu ir kurios nuolat aplinkoje ieško patvirtinimų mūsų įsitikinimams. Ir tuomet atsitinka baisiausias dalykas – net jei mumyse atgimsta sena svajonė ar netikėtai pamatome patrauklią galimybę ir išsikeliam tikslą – šios subasmenybės trukdo mums link jo eiti, nes jos susiformavo tam, kad ginti mus nuo pokyčių ir saugoti mūsų komforto zoną. Iš esmės tai reiškia, kad privalai perlipti per dalį savės, norėdamas judėti pirmyn link tikslo, o kovoti su savimi nėra lengva…ir taip pat nėra sveika. Mūsų subasmenybės ištikimai saugo savo šeimininką – todėl, jausdamos, kad nepaisome jų balso, stato mūsų kelyje vis sunkesnes kliūtis. Ar esate pastebėję, kad yra tam tikrų užduočių, kurias pradėjus atlikti, staiga apima tingulys, atsiranda išsiblaškymas, o kartais net netikėtai užklumpa peršalimas? Ir tai gali būti užduotys, kurios veda link norimo tikslo – tačiau jumyse jau yra “kareivėlių”, kurie tiki, kad jus reikia nuo to saugoti, nes kyla pavojus komforto zonai.

Labiausiai patyrę koučingo profesionalai valdo “giluminės transformacijos” techniką, kuri leidžia žmogui aptikti šias subasmenybes ir su jomis “susitarti”. Tai specialių įgūdžių reikalaujantis procesas, tačiau rezultatai stulbinantys. Šios technikos dėka per pusvalandį galima pasiekti rezultatų, kuriems tradiciniam psichoanalitikui pasiekti prireikia bent pusmečio ir tai yra faktas. Jokios hipnozės – tiesiog teisingi klausimai, kurie kreipiasi tiesiai į mūsų pasąmonę.

Neseniai teko bendrauti su kompanijos vadovu, kurio didžiausia problema yra ta, kad jo vadybininkai nenori uždirbti daugiau, nei bazinis 1.500Lt atlyginimas, nors apmokėjimo sistema numatyto agresyvų premijavimą už pardavimo rezultatus be jokių “lubų”. Visi aplink tik ir kalba, kaip trūksta pinigų ir kokie maži atlyginimai – kodėl yra žmonių, kurie nenori pasinaudoti galimybe gauti neriboto dydžio uždarbį? Pasirodo todėl, kad tam reikia įdėti daugiau pastangų – o 1500Lt užtenka tam, kad sėkmingai palaikyti esamą gyvenimo stilių, kuris pilnai tenkina. Kitaip sakant – susikurta komforto zona tekainuoja 1500Lt į mėnesį ir nėra vidinės motyvacijos dėti pastangas, kad uždirbti daugiau.

Kaip įveikti pasipriešinimą pokyčiams? Kaip išsiugdyti drąsą sugriauti komforto zonos sieną? Stebint tūkstančius žmonių, kuriems pavyko pasiekti ekstraordinarių asmeninių pokyčių – pastebėta, kad jie pasižymėjo trimis savybėmis:

  1. Didžiulis nepasitenkinimas esama situacija – sprendimas ilgiau to netoleruoti;
  2. įkvepianti vizija – aiškus matymas idealios situacijos.
  3. Pirmų žingsnių aiškumas – žinojimas nuo ko pradėti.

Koučingo profesionalas padeda įsisąmoninti esamą situaciją, išsigryninti įkvepiantį tikslą bei surasti teisingausių kelių ir priimti sprendimą juo eiti. Galite pasakyti, o kuris iš jų gali žinoti tą teisingausią kelią? Koučingas tiki, kad žmogaus potencialas yra neribotas ir iš tikrųjų savo pasąmonėje mes turime visus reikalingus atsakymus ir sprendimų variantus – tik mums reikia pagalbos, kad juos surasti. Koučingo metodai remiasi naujausiais psichoanalizės bei neurolingvistinio programavimo atradimais, kurių dėka, specialistas padeda žmogui pažvelgti į savo pasąmonės vidų ir panaudoti ten esančią informaciją.

Ar tikrai būtina siekti ambicingų tikslų, kad jaustis laimingu? Ką apie tai sako koučingas?

Kaip atsakymas – atskira koučingo sritis – gyvenimo balanso koučingas (life balance coaching). Tai efektyviausių metodikų visuma, kurios dėka žmogui padedama įvertinti situaciją svarbiausiose gyvenimo srityse, kaip fizinė būklė, asmeniniai santykiai, profesiniai pasiekimai, laisvalaikis,.. bei pasirinkti efektyvias strategijas subalansuotam šių sričių vystymui. Labai dažnai dėl šio tipo koučingo kreipiasi aukštas pareigas užimantys vadovai ar verslininkai, kurie besirūpindami finansinių ar karjeros tikslų siekimu, visiškai apleido kitas, aukščiau minėtas, gyvenimo sritis – prarado gyvenimo balansą. Esmė ta, kad mūsų nepadarys laimingais nei pinigai, nei karjera ir net ne geležinė sveikata – laimingi tampame esant geram balansui tarp visų svarbiausių gyvenimo sričių: mums pakanka pinigų, esame sveiki, turime mums svarbių žmonių pripažinimą, mylimus žmones ir pilnavertį laisvalaikį. Gyvenimo balanso koučingas padeda tiek įvertinti esamas būsenas, tiek sukurti geresnį balansą – kad mūsų gyvenimas veiktų 100%.

Šiuo metu yra daug prieinamos informacijos apie koučingą, tačiau bandyti atlikti koučingą vien perskaičiuos apie tai knygą – tas pats, kaip bandyti atlikti sudėtingą operaciją, pavarčius medicinos enciklopediją. Mano pareiga paskatinti skaitytojus nepasitikėti savamoksliais ekspertais, nes kalbama apie darbą su Jūsų pasąmone. Juk net mėgstamo kompiuterio nepatikite remontuoti kaimynui santechnikui.

Specialiai žurnalui “Verslo renginiai ir pramogos”, 2007 balandis.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *