Lyderystės mitai

Lyderystės mitai

Gilindamasis į lyderystės temą, nusprendžiau pasižiūrėti kokie mitai yra susiję su lyderio savybėmis. Tai, ką radau, mane nustebino. Mitų yra begalės, kaip ir straipsnių apie juos. Labiausiai man patiko tokie kaip: „Lyderiai neturi baimės jausmo“ arba „Lyderių priimti sprendimai yra visada teisingi“. Nejaugi kažkas tikrai tuo tiki, kad sukuria tokius mitus? Radau daug ir besikartojančių mitų, todėl apie juos ir pašnekėsiu:

1. Lyderiais gimstama

Vienas populiariausių ir dažniausiai girdimų pasiteisinimų, kodėl vienas ar kitas žmogus negali tapti lyderiu. Tačiau aš palaikau kitą pusę autorių, teigiančių, kad lyderystė, kaip ir bet koks kitas įgūdis, yra išugdoma. Viskas prasideda nuo patirties įgijimo, kartu su patirtimi ateina pasitikėjimas savimi, o pasitikint savimi, galima daryti įtaką žmonėms. Nėra nieko stebuklingo. Kiekvienas gali tapti lyderiu, jei to panorės. Tereikia aiškiai suvokti ,kokių gi įgūdžių reikia lyderiui, pasižiūrėti, ko trūksta ir imtis juos lavinti.

2. Lyderiai yra charizmatiški

Taip, charizma labai padeda lyderiui daryti įtaką, perteikti savo idėjas žmonėms, megzti gerus santykius ir būti populiariu, bet tai tikrai nėra būtinas dalykas. Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje yra labai daug tikrų verslo ir kitų sričių lyderių, kurie ramiai apsieina be charizmos ir vis tiek pasiekia savo tikslus. Be charizmos irgi galima būti puikiu lyderiu ir įkvėpti žmones, nes, mano nuomone, didžiausią ir ilgalaikį įkvėpimą suteikia darbai, ne žodžiai. Jeigu jau matote, kad charizmos trūkumas trukdo greitai siekti savo tikslų, to irgi galima išmokti. Vieniem prireikia daugiau laiko, kitiem mažiau, bet tai išugdoma.

Straipsniai 1 reklama

3. Lyderiai turi nuolat eiti į kursus, kelti kvalifikaciją mokymuose ir apskritai lyderiai turi gerokai aukštesnį išsilavinimą

Kiek atlikta statistinių tyrimų, tai dažniausiai lyderiai kaip tik turi tik paprasčiausią išsilavinimą. Richardas Branson‘as net neišlaikė IQ testo, bet tai netrukdo jam būti vienu žymiausių ir įtakingiausių pasaulio verslininkų. Lyderystėje viskas remiasi į lyderių emocinį intelektą, ne žinias. Kursai, diplomai, mokymai ir visa kita, kaip ir perskaitytų knygų kiekis nepadarys iš Jūsų lyderio, tai padaro pritaikyta informacija ir žinios paverstos veiksmais. Būtent todėl dažniausiai verta pasvarstyti, kas greičiau priartins prie tikslo – kvalifikacijos kėlimas kursuose ar intensyvus darbas su „coaching‘o“ specialistu, kuris bus orientuotas į konkrečių problemų sprendimą ir savęs tobulinimą, o ne į daug teorijos, kuri nors ir suteikia trumpalaikę motyvaciją, bet dažnai tuo visa nauda ir baigiasi. Diplomų, išklausytų kursų ar perskaitytų knygų kiekis neturi esminės įtakos, norint būti lyderiu.

4. Lyderiais tampama pasitaikius gerai progai ir tinkamai susiklosčius aplinkybėms

Šis mitas būdingas ne tik kalbant apie lyderystę, bet apskritai apie sėkmingus žmones. Teisingai susiklosčiusios aplinkybės gali padaryti Jus lyderiu, bet jos nesusiklosto iš niekur. Dažniausiai visuomenė mato, tik gražiąją sėkmės pusę, bet nemato, kiek visko buvo praeita, kiek nesėkmių patirta, kol vieną dieną viskas susiklostė taip, kaip ir turėjo. Sėkmė yra palankios galimybės ir pasiruošimo susikirtimo taškas. Jei nesate tinkamai pasiruošę, nesugebėsite išnaudoti ir geriausiai susiklosčiusių aplinkybių. Lyderiais ir yra tie žmonės, kurie visada juda į priekį, tikėdami savo vizija ir ieškodami jai galimybės realizuotis, kol, galų gale, jie patys ir susikuria sėkmingai susiklosčiusias aplinkybes.

5. Žmonės, užimantys aukštas pareigas, yra lyderiai

Norint užimti aukštas pareigas paprastai reikia turėti išlavintus tam tikrus įgūdžius, nors vien jų lyderystei paprastai neužtenka. Lyderystė yra veiksmai, aplinkos suvokimas, įtakos darymas, vizijos turėjimas. Tam nebūtina užimti direktoriaus pareigas. Yra begalė pavyzdžių, kaip aukšti pareigūnai viską sumauna. Nereikia net užsienyje žvalgytis – turime ir Lietuvoje ne vieną, kuris pasiekė politines ar verslo aukštumas, o po to paaiškėja, kad turimam postui jis visai netinkamas. Lyderiais gali būti visas pareigas einantys žmonės, tam nereikia kabineto ir odinio krėslo. Esmė yra veiksmuose, efektyvume, sugebėjime perduoti savo idėjas, mintis kitiems taip, kad jie jomis patikėtų. Tuo vadovaujantis net žemiausios grandies darbuotojai gali būti lyderiais ir daryti įtaką kompanijos vystymuisi.

Tai tik keletas iš begalės mitų apie lyderystę. Jei Jums buvo kilę kokių nors abejonių, tikiuosi, šis straipsnis padėjo patikėti, kad Jūs, kaip ir kiekvienas iš mūsų, galite tapti lyderiu. Kiekvienas turime neribotą, o blogiausia, kad dažnai ir neišnaudotą potencialą. Pats laikas jį išlaisvinti ir imtis to, ko visada norėjome. Mus nuo mūsų tikslų dažniausiai atitolina tik mūsų „logiškos“ priežastys. Tereikia trupučio savidisciplinos ir pagaliau nuo kalbų pereiti prie veiksmų, o jau eidami teisingu keliu, visa kita rasite pakeliui.
Sėkmės!

Views All Time
Views All Time
1826
Views Today
Views Today
2

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

52 − = 47